Vaginální antikoncepční kroužek je vhodný pro všechny ženy, které často zapomínají na pravidelné užívání antikoncepčních pilulek.
Podle lékařských průzkumů více než dvě třetiny uživatelek antikoncepčních pilulek pravidelně zapomínají na svou pilulku. Každé páté ženě se to stává alespoň jednou za měsíc. Právě pro ty ženy, které mají se zapomínáním pilulek problémy, je určena novinka na trhu s antikoncepcí – vaginální kroužek.
Podle sexuologa Petra Weisse antikoncepční pilulky užívá 46 procent českých žen od 15 let a 23 procent žen si nechalo zavést nitroděložní tělísko. V tomto směru je prý Česko mezi evropskými zeměmi na dobré úrovni. Navíc se zde podařil snížit počet interrupcí na čtvrtinu stavu před rokem 1989.
Největší zátěží pro uživatelky hormonální antikoncepce je podle mezinárodních výzkumů každodenní myšlení na pilulku. Opožděné užití tablety o více než 12 hodin vystavuje uživatelku riziku nechtěného otěhotnění. Pilulka tak sice osvobozuje ženu od neustálého strachu z otěhotnění, avšak za cenu toho, že se stává nevolnicí pravidelného polykání tablet.
Dosud se šlo užívání pilulek vyhnout použitím jiného typu antikoncepce, jako například kondomu, čípku, náplasti, tělíska či podkožní tyčinky. Nově pak lze použít vaginální kroužek.
Výhody a použití vaginálního kroužku
Podle výrobce plastový kroužek o průměru 5,4 centimetru dává přímou cestou do organismu nízké dávky hormonů, které neprocházejí trávicím ústrojím ani játry. Účinné látky se vstřebají přímo do krve. Hladina hormonů je stálá.
Antikoncepční kroužek se zavádí jednou měsíčně. Ve vagině zůstává tři týdny, pak si ho žena vyjme a jeden týden zůstává bez kroužku. Pokud žena nechce po třech týdnech krvácet (například kvůli dovolené), může si okamžitě zavést nový kroužek.
Kroužek je vyroben z neabsorpčního materiálu. Díky tomu může být ve vagině uložen tři týdny, aniž by zde vznikalo prostředí vhodné pro šíření bakterií, jak by tomu bylo například při delším ponechání tampónu.
Zavedení a vyjmutí kroužku je velmi jednoduché (jako např. tampon).
Šetrnost k organismu
Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák řekl, že dávkování hormonů při užití kroužku není nižší než při užití jiných druhů antikoncepce. „Rozdíl je pouze v jiné cestě vstřebávání účinných látek,“ dodal.
V současné době již žádné z moderních typů pilulek nemají vliv na játra. A celkově jsou pro ženský organismus velmi šetrné. Jaterní testy žen s pilulkami a bez nich jsou podle Dvořáka totožné. Výhodu kroužku vidí především v tom, že žena nemusí myslet na antikoncepci denně.