Inkontinence u mužů? Řešitelný problém

Inkontinence rozhodně není příjemnou záležitostí. Dokáže přitom potrápit obě pohlaví, muže nevyjímaje. Co s ní?

Inkontinence trápí až pět procent mužů středního věku. Až na sedminásobek se tato cifra zvyšuje po dosažení věku 65 let. Za potížemi s únikem moči nejčastěji stojí problémy s prostatou, močovým měchýřem, moč ale může unikat i po operaci či úrazu. Na vině však mohou být i kardiovaskulární problémy, ischemická choroba srdeční či neuropatie. Příčin tedy může být celá řada a odhalit je může jen specialista urolog, který následně nasadí i adekvátní léčbu. Zabírají tabletky, účinné bývají miniinvazivní zákroky laserem, stejně jako je možné únik moči u mužů řešit operativně.

Nebojte se inkontinenčních pomůcek

Poměrně vysoké procento mužů se stále vyhýbá používání inkontinenčních pomůcek. Brání jim v tom stud, obavy z diskomfortu či z toho, že budou přes oblečení vidět. Tyto obavy ale dnes již rozhodně nejsou na místě. Inkontinenční pomůcky pro muže jsou jiné než ty pro ženy. Jsou vytvořené speciálně pro mužské pohlaví a v překlenutí období léčby dokážou být velmi nápomocny. Věřte, že viditelnou mokrou skvrnu na kalhotech kolemjdoucí zaregistrují více než kvalitní inkontinenční pomůcku ve spodním prádle.

Věřte značce

Velmi kvalitní produkty nabízí například značka Tena, která je bezesporu lídrem mezi inkontinenčními produkty. Ty pro muže navíc rozděluje do třech kategorií. Se slabším únikem moči si poradí výrobky označené level 1, ochranu před středně lehkým únikem nabízejí produkty level 2 a apsorbční pomůcky na noc s ochranou proti protečení jsou označeny level 3. Jejich účinnost podpoří a diskrétnost k tomu zaručí i ochranné spodní prádlo pro muže.

Kegelovy cviky

Velmi účinné se ukazují tzv. Kegelovy cviky pro muže pocházející z pera amerického gynekologa Arnolda Kegela, který se svého času zabýval pomočováním u žen po porodu, jež inkontinencí bývají postiženy nejvíce. Cílí především na svaly pánevního dna, které fungují jako podpora močového měchýře. Pokud dojde k jejich uvolnění, dochází k úniku moči, a to jak u mužů, tak u žen. A speciálními cviky je možné je posílit a problém dokonce i natrvalo odstranit. Chce to ale vůli a trpělivost. V první řadě si musíte uvědomit, kde přesně se tyto svaly nacházejí. K tomu vám může být nápomocen lékař nebo fyzioterapeut, ale můžete se o to pokusit i sami. Během močení se snažte proud zastavit. Tah, který v intimní oblasti zaznamenáte, půjde právě ze svalů pánevního dna. Tento pocit si snažte zapamatovat, protože na něm bude založené celé cvičení.

Jak správně cvičit?

Nečekejte klasické sedy a lehy. Svaly pánevního dne je zapotřebí aktivovat a po dobu tří až deseti vteřin tzv. „držet“. Pak na stejnou dobu povolte a znovu zatněte. Tímto způsobem cviky provádějte třikrát až čtyřikrát za sebou. Co se polohy při cvičení týče, zvolte tu, která vám nejvíce vyhovuje: vleže s pokrčenýma nohama, vestoje, vkleče, ale i na břiše. Důležité hlavně je, aby pracovaly pouze svaly pánevního dna, ostatní by měly být v klidu. A nezapomeňte na správné a pravidelné dýchání!