Po dlouhých zimních nocích se konečně zas prodlužují dny a vítají nás první jarní paprsky. Příznivé jarní teploty lákají k práci na zahrádce, jízdě na kole nebo procházce v přírodě. Všichni si chtějí užívat sluníčka, ale zatím co v létě přijde lidem samozřejmé chránit se opalovacími krémy a oleji, na jaře na to už často zapomínají. Jarní paprsky podceňujeme a chybně se domníváme, že nemají takovou sílu, protože teploty nedosahují tropických hodnot. Opak je pravdou, úroveň záření je i kolikrát vyšší než v měsících letních a naše pokožka není po dlouhé zimě na tyto zrádné paprsky dostatečně připravena. Nemá vybudovanou žádnou vlastní ochranu proti UV záření, je bílá, citlivá a dehydratovaná. S užíváním prvních jarních slunečních paprsků doporučujeme začít pozvolna a s dostatečnou ochranou před sluncem.
Jak předejít podráždění
- Zaměřte se na stravu, která obsahuje beta karoten, zvyšujete tak odolnost kůže proti UV záření.
- Zajistěte si přísun vitamínu C a koenzymu Q, pomůže Vám chránit se před volnými radikály
- Opalujte se krátce, maximálně 10 až 15 minut a omezte pobyt na přímém slunci mezi 11 a 15 hodinou
- Dodržujte pitný režim
- Chraňte své oči slunečními brýlemi a hlavu vhodnou pokrývkou
- Noste vhodné oděvy, které Vás ochrání před přímým sluncem
- Pobývejte ve stínu
- Mažte se opalovacím krémem nebo olejem minimálně půl hodiny před vystavením pokožky slunečnímu záření.
- Při nanášení opalovacího krému nezapomeňme na uši, rty a ruce.
- Užívejte vhodné produkty s vysokým ochranným faktorem, lidé s velmi citlivou pletí by měli použít první dny krém s faktorem aspoň 50 nebo 50+.
Přílišná doba strávená na slunci, ale i ve stínu dokáže potrápit nepříjemnou kopřivkou, alergií (sluneční ekzém) nebo spálením kůže. Chraňte pokožku vhodnými opalovacími přípravky s obsahem kvalitních UV filtrů a hlavně s vhodným poměrem UVA/UVB filtrů. Naučme se, aby byly opalovací prostředky naším každodenním návykem pro jakýkoliv pobyt na slunci.