Chystáte se na prodej bytu v Plzni? Podívejme se, jaká je situace na zdejším trhu realit

Je právě nyní vhodná doba na prodej bytu v Plzni? Ačkoliv nemáme křišťálovou kouli a ještě netušíme, jak ceny nemovitostí ještě ovlivní budoucí situace okolo koronaviru, v druhé polovině roku 2020 je situace pro prodávající v Plzni více, než příznivá. Podívejme se, jak to ve městě právě vypadá!

Prodej bytu v Plzni se vám oproti dřívějšku vyplatí ještě více

Plzeň nikdy nepatřila právě k nejlevnějším lokalitám a vlastníci zdejších nemovitostí sedí na příslovečném zlatém vejci, jehož hodnota stále ještě narůstá. Ve srovnání se zářím 2019 narostly o rok později v Plzni průměrné ceny za m2 o více než čtvrtinu, konkrétně o 27,1 %! Hned po Liberci (kde ceny narostly dokonce o 35,2%) tak je Plzeň krajským městem s nejrychleji se zvyšujícími cenami v zemi. Za čtvereční metr zde zájemci v průměru zaplatí přes 57 000 korun.

Nesrazí růst cen realitní krize?

O příchodu realitní krize se hovoří již dlouho a s příchodem koronaviru tyto hlasy ještě zesílily. Pravda je ale taková, že cenového stropu nemovitostí pravděpodobně ještě dosaženo nebylo. Odborníci tipují, že pokud ke zlevnění dojde, nebude to dříve, než v roce 2021.

Situace v Plzni není odlišná od spousty dalších krajských měst, kde poptávka výrazně převyšuje nabídku (výjimkou jsou snad jen Karlovy Vary či Ústí nad Labem, ačkoliv ceny dnes stoupají tam).

Samozřejmě, žádný strom neroste do nebe, a jednoho dne pokles, neřkuli pád cen přijde. Otázka je, kdy nastane cenový zenit a s ním i moment, kdy bude prodej co nejvýhodnější. Má cenu čekat ještě několik měsíců, rok či dva? Nikdo neví.

Jedno je ale jisté – jestli se ale rozhodnete prodat byt již nyní, můžeme s čistým svědomím říci, že tratit rozhodně nebudete – i kdybyste za půl roku mohli vydělat třeba ještě o pár tisíc více. 

Nová výstavba cenu bytů v Plzni nesnižuje – naopak

Černice, U Papírny, U Boleváku, v Karlovarské, Nemocniční, Pecháčkově a Brojově ulici, u Borského Parku – tady všude již vznikly nebo právě vznikají nové rezidenční projekty. Spousta bývalých průmyslových areálů a brownfieldů se mění v obytné plochy, řadu dalších to v dohledné době čeká. Příkladem je třeba projekt Americká třída na místě bývalého obchodního domu Prior.

Problém je ale u nově vznikajících staveb především jejich cena. Kritéria cenově dostupného bydlení splňuje skutečně jen málokterá z nich. To způsobuje zvýšený zájem i o starší bytový fond. I jako vlastníci staršího bytu si tak můžete přijít na nemalé peníze.

A to zejména, pokud vlastníte byt o dispozici 1+kk, 1+1 či 2+kk. O takové byty je soustavně nejvyšší zájem a jejich cena za metr čtvereční je poměrně vyšší než u větších bytů typu 3+kk, 4+kk a podobných.

Které Plzeňské čtvrti patří mezi nejžádanější? 

Vyhledávanou částí Plzně je čtvrť Lochotín. Tuto čtvrť tvoří zčásti nízká zástavba, mezi níž najdete i spoustu historicky cenných vil, zčásti panelové sídliště. Další populární čtvrtí, kde se nemovitosti prodávají za vysoké ceny, jsou Slovany, kde najdete o něco starší, ale velmi kvalitní a udržovanou zástavbu.

Obě části se vyznačují výbornou dopravní dostupností i vybaveností, a zároveň to odtud není daleko ani ven do přírody, pokud se chcete nadechnout trochy čerstvého vzduchu.

Mezi čtvrti, kam se soustřeďuje zájem kupujících, patří i Litice a Valchy. Populární jsou rovněž okrajové obce a satelitní části v okolí města, i když zde většinu nemovitostí tvoří logicky převážně rodinné domy.

Ať ale vlastníte byt v Plzni kdekoliv, o zájemce nouzi mít nebudete!

Před prodejem se podívejte na cenovou mapu lokality, abyste si udělali lepší představu, jak se prodávají nemovitosti ve vašem okolí. Řiďte se také podobnými inzeráty a především vlastní intuicí – sami asi znáte váš byt i místní lokalitu co nejlépe!

Přejete si k článku cokoliv dodat? Vyznáte se v plzeňských realitách? Pište své postřehy do komentářů!