ARSET – strava pro přežití v drsné přírodě

Stravování v přírodě nemusí nutně znamenat vaření v ešusu nebo konzumaci sušeného masa. Vyzkoušejte potravinové balíčky s chemickým ohřívačem, které používala i česká armáda na bojových misích v Hindúkuši.Synonymem pro vojenské nebo outdoorové polní dávky jídel do terénu jsou dnes hlavně americké MRE Meal Ready to Eat, i když zdaleka nejsou tím nejlepším nebo nejlevnějším, co lze na našem trhu sehnat. Jejich druhová skladba zvlášť při dlouhodobé konzumaci navíc neodpovídá českým chutím.

Vyzkoušeno v Afghánistánu

Generální dodavatel armádních KDP do české armády sice v poslední době na základě četných přání i stížností rozšířil řadu svých výrobků (dnes už jich v AČR distribuuje nejméně šest druhů), ale pořád je znát, že tak trochu hřeší na svůj monopol a neexistující konkurenci. To je vidět například na tom, že na rozdíl od podobných zahraničních jídel dosud stále nevybavuje své produkty ohřívačem, ať již bezplamenným nebo alespoň lihovým. Co tedy dělat, když ani „naše“ konzervované a polní dávky potravin nejsou vždy tím pravým?

Pro všechny, kteří se z různých důvodů pohybují v terénu, daleko od restaurací, hospod, polních kuchyní, ba i otevřených ohňů, může být zajímavou alternativou ucelený program polského výrobce ARPOL. Tato firma, založená před 22 lety, k nám v poslední době začala dovážet hned celou řadu vojenských a polních potravinových balíčků, od celodenních až po jednotlivá jídla. Pokud by se někdo chtěl ušklíbat nad médii kritizovanou kvalitou některých polských potravin, je třeba zdůraznit jeden důležitý fakt. „S těmito jídly Poláci tvrdě válčí v Afghánistánu proti al-Káidě a Tálibánu už několik let. Vedení polské armády by si svým mužům ve válce nedovolilo servírovat nějaký zdraví nebezpečný blaf. To by byl skandál, který by stál spoustu hlav,“ říká vojenský expert Jan Střelka.

Kvalitní suroviny z Británie

Mezi hlavní výhody ARSET balíčků patří jejich dlouhá trvanlivost, vybavení bezplamenným ohřevem, praktické voděodolné balení (které lze po rozbalení obsahu použít i jako nádobu na vodu) a kvalitní použité suroviny s vysokým energetickým obsahem. Ten je stejně jako u amerických jídel pečlivě a s rozepsáním na jednotlivé prvky uveden na obalu, takže ještě před rozbalením každý ví, „do čeho jde“. Český návod uvnitř je pak samozřejmostí. Výrobce vybavení svých potravinových balíčků vychytal do takové míry, že obsahují kromě bezplamenného chemického ohřívače i pytlík s potřebným množstvím vody ke vzniku tepelné reakce to kdyby strávník dostal hlad zrovna v místech, kde není voda. Výrobce přitom garantuje použitelnost vody v uzavřeném balíčku až do minus 15 stupňů.

Poláci mají svoji nabídku rozdělenou podle předpokládané činnosti strávníka, což je velmi užitečné. Potravinové sety pro vojáky jsou k dostání jak celodenní o váze cca 1,8 kg, tak jen hlavní jídlo s přílohou o váze kolem 600 gramů, kde si lze dnes vybrat ze třinácti druhů hlavních jídel (šest z nich se vyrábí ve Velké Británii), chuťově i druhově velmi podobných naší kuchyni.

Kromě balíčků pro armádu existují také speciálně složené sety pro hasiče, horské záchranáře, outdoorové turisty, vodáky nebo rybáře a myslivce. Lze si objednat i celodenní karton potravin pro skupinu pěti osob, třeba pro posádku auta.

Jídlo nejen pro vojáky

Kromě těchto balíčků potravin nabízí ARSET také samostatné konzervy dušeného hovězího a vepřového masa, mixu masa a zeleniny, sádla s česnekem nebo paprikou, kroupových jelit, vepřových kolen, mletého bůčku a dalších dobrot, které by dietami zmlsanému americkému vojákovi asi moc nevoněly, ale poučenému našinci jistě přijdou vhod. Hlavní chod lze doplnit z nabídky šesti druhů zahuštěných polévek, které opět korespondují s českými chuťovými návyky.

K tomu lze objednat kromě speciálních sucharů SU-1 ve dvou velikostních baleních hned dva druhy chleba. V nabídce je jak křupavý bílý žitný, tak tmavý celozrnný chléb po 50 nebo 500 gramech. Právě po nich se našim vojákům při jejich půlročních misích v pouštích Hindúkuše tak stýskalo, že si je nechali posílat z domova po celých balících.

V nabídce ARSETu jsou i tablety na čištění vody (vyráběné v Irsku), přičemž po jejich použití voda nezapáchá po chlóru. ARSET také dodává chemické ohřívače rukou, nohou i těla, které se díky samolepicí vrstvě dají aplikovat na libovolné postižené místo.

Co je uvnitř
Kromě variabilního základu je v každém balení kávový bonbon, vitaminové preparáty, cukr, žvýkačky, různé druhy koření, čaje, plastový příbor s vlhčeným ubrouskem, toaletní papír, instantní pomerančový nápoj a buďto med, sušené meruňky, rozinky, tyčinky müsli, nebo kondenzované mléko či houbová instantní polévka.
Ke každému jídlu je zabaleno i koření, sůl a pepř, ale není nutné je použít: Jídla jsou již uvařená „tak akorát“, takže pokud strávníkem není Maďar zvyklý na pálivé a ostré věci, lze jídlo rovnou konzumovat.