Kelímkový hrad do kabelky
Sada několika (většinou deseti) do sebe zapadajících mističek na vaší dovolené či výletu nemůže chybět. „Je to perfektní malý pomocník, který se pohodlně vejde do kabelky. Už na letišti či při dlouhé cestě vám pomůže zkrátit delší chvilky. Můžete do nich něco schovávat, stavět z nich vysoké věže, učit se barvy, čísla či vyprávět různé příběhy podle obrázků, doporučuje Štěpánka Štrougalová.
A jaké plnohodnotné využití je teprve čeká u moře? Každé dítě vydrží neuvěřitelně dlouhou dobu z kelímků přelévat vodu, přesypávat písek a nepostradatelné jsou při tvoření báboviček, stavbě hradu a mohou sloužit také jako ozdoba jednotlivých hradních věží.
Multifunkční nafukovací kruh
„U kruhu oceníte jeho skladnost a neuvěřitelnou škálu možností pro jednotlivé herní prvky. Pokud je dítě ve vodě spokojené a cítí jistotu, touží se osamostatnit. A k tomu naprosto bezchybně slouží tato pomůcka. Dítě máte pod kontrolou a ono samo se cítí bezpečně. Nafukovací kruh má takový rozměr, že dětská ústa a obličej jsou relativně vysoko a bezpečně nad hladinou. Dopřejte dítěti tuto radostnou adaptační fázi tak dlouho, jak si bude přát. V kruhu může být ve svislé poloze, ale také na něm může sedět jako na lodičce a pohybem rukou se může pohybovat, kam bude chtít, upozorňuje na jednu z nejoblíbenějších pomůcek Štěpánka Štrougalová.
Zdatnější děti mohou mít nafukovací kruh pod bříškem a v této poloze ponořit obličej, vydechovat do vody a kopat nohama (kraulové nohy). Budou šťastny, že se mohou rychleji přemísťovat. Také mohou vyzkoušet leh na zádech s ušima nad vodou. Spoustu radosti si užijete i při proskakování kruhu ať už po nohách, nebo šipkou. Můžete ho i jen tak položit na písek a máte prostor na házení mušliček či malých balonků. Využití nafukovacího kruhu je obrovské ve vodě i na suchu.
„Existují i nafukovací kruhy s prostorem pro nožičky či dokonce s možností připnutí dítěte ke kruhu napevno. Poctivě jsme tyto kruhy v Juklíku na bazéně zkoušeli, ale s politováním musíme konstatovat, že jejich přednosti jsme nenašli. Spíš hrůzu z toho, že pokud se dítě samo překlopí, nebo ho překlopí vlna, nedokáže se z kruhu vymotat a je závislé na pomoci okolních osob. Pokud se to stane v běžném nafukovacím kruhu, dítě z kruhu automaticky vypadne a má možnost samo vyplavat nad hladinu, varuje Štěpánka Štrougalová a doporučuje ještě jednu nezbytnost vždy mějte své dítě na dosah. Kruh nabízí spoustu možností pro hru a zábavu, ale děti z něj mohou velmi jednoduše propadnout.
Rukávky se vyplatí
Rukávky jsou již řadu let oblíbenou pomůckou u vody. V posledních letech jsou na trhu i rukávky s pevnou výztuží. „Jsou dražší a pro cestování k moři dosti neskladné. Ale věřte, že investice i najití posledního místečka v kufru se vyplatí. Pokud si dovolenou chcete užít, je lepší si vzít o dvoje šaty méně a ušetřit tak místečko na tyto kvalitní rukávky. Na trhu je několik typů. Liší se barevně a hlavně vztlakem. Oproti běžným rukávkům máte jistotu, že i případné protržení rukávku či uvolnění vzduchového ventilu neovlivní potopení či nepotopení dítěte. Výhodou je především vztlak těchto rukávků. Je o poznání vyšší a dítě se cítí ve vodě bezpečněji, upozorňuje odbornice.
Možná by vás mohla zajímat i výhoda nafukovacích rukávků oproti nafukovacímu kruhu. Rukávky jsou bezpečnější dítě nevypadne, má větší samostatnost v pohybu a možnost různého polohování záda, bříško, točení Výhoda je také při skoku. Děti rychle vyplavou na hladinu a rukávky jim pomůžou k tomu, že je skoky do vody budou opravdu bavit.
Nafukovací matračky a různé plováky
Pro hru u vody jsou naprosto bezvadné. Děti je ocení hlavně při hře s vlnami. Vždy ale buďte ve střehu a ujišťujte se, že když je dítě pod matračkou, jedná se opravdu jenom o hru. Jakékoliv pomůcky většího rozměru, vyžadují zvýšenou kontrolu dětí!
Plavky s všitou vestou toho moc nenaučí
„Možná někdo nějaké plusy na těchto vymoženostech dnešní doby nachází, ale nám v Juklíku se to zatím nepodařilo. Pro skotačení u vody možná své opodstatnění mají, ale pro výuku plavání, vzhledem k nesprávnému umístění těžiště, jsou rozhodně nevhodné. A přiznáme se, mít na sobě u moře takové obrovské množství materiálu v dětském věku, nám přijde nesvobodné, přiznává Štěpánka Štrougalová jednu z plaveckých pomůcek, kterou by nedoporučila.
Vodní nudle, žížaly a hadi pro děti i prarodiče
Juklík byl jedním z prvních dětských plaveckých klubů u nás, a tak jeho instruktorky stály u zrodu většiny dnes běžných plaveckých pomůcek. „Vodní nudle jsme zhruba před dvaceti lety poprvé zahlédli paradoxně v zahradnictví. Prodávali je jako tyč k pěstování a pnutí fazolí. Od té doby uplynulo spoustu let a tato plavecká pomůcka se běžně prodává pro plavání. Doporučujeme kupovat ji v plaveckých klubech nebo specializovaných plaveckých či potápěčských obchodech. Rozdíl ceny je dán nosností. Je lepší si před dovolenou žížalu vyzkoušet v bazénu, abyste pak u moře nebyli překvapeni, že neunese nad vodou ani pětileté dítě, varuje Štěpánka Štrougalová.
S žížalou se opravdu výborně vydovádíte zejména, když k ní zakoupíte tzv. spojky. Můžete z nich dělat kruh, hrát si na koníky, jen tak se na nich povalovat. Žížalu děti nejvíc ocení, když na ní budou jen tak ležet, mít ploutve, masku a budou pozorovat mořský život. Žížala se může podplouvat, přeskakovat, skákat se dá i přímo na ni A je to jedna z mála pomůcek, které dobře poslouží k odpočinku ve vlnách i rodičům nebo babičkám a dědečkům. Její problém je ale bohužel neskladnost.
Brejličky, šnorchl, ploutve
Brejličky jsou na dovolené u moře nepostradatelné. Na trhu se nabízejí s větší průzorovou plochou. Nejsou to ani závodní plavecké brejličky, ani potápěčská maska s prostorem pro nos, jsou velikostně mezi nimi a děti uvidí i do stran a život pod vodou je pohltí. Ploutve jsou osvědčené především pro děti ve věku čtyř až pěti let, které už mají zkušenosti s vodou. Jsou dobrým pomocníkem při výuce správných kraulových nohou.
Zvířátka do vody
Patří sem ježek a destičky na plavání různých tvarů (kytičky, rybičky, obdélníky, čtverce, žáby, sloni). Tento druh plaveckých pomůcek spíše slouží pro nácvik jednotlivých plaveckých dovedností a pro zkvalitnění plaveckých návyků, než pro skotačení u vody.