Jak se starat o svatební šaty po svatbě

Svatební šaty si zaslouží jedinečnou péči. Přece jen se nejedná o kousek za pár stovek, ale spíše za pár či dokonce desítky tisíc korun. Pojďte si proto přečíst rady od zkušené krejčové KayaTheTailor.cz, jak se o svatební šaty po svatbě starat.

Okamžité čištění

Jestliže si šaty během svatby omylem umažete, pokuste se skvrny odstranit co nejdříve. Použijte jemný hadřík a vlažnou vodu, případně s přídavkem čistícího prostředku na jemné tkaniny nebo jaru. Čím dříve nečistoty odstraníte, tím to půjde lépe.

Profesionální čištění

Zapomeňte na to, že byste svatební šaty hodila další den do pračky. Nenávratně byste mohla zničit nejen jejich tvar, ale také látku a zdobení. Svatební šaty patří do profesionální prádelny nebo čistírny, a to ideálně do takové, která je specializovaná na čištění společenských a svatebních oděvů. Nechte si šaty vyčistit co nejdříve, aby se nečistoty neměly možnost vpít hlouběji do látky.

Prádelnu vybírejte podle recenzí a doporučení. Pokud si necháte ušít svatební šaty Praha, jistě vám krejčová poradí, jak a kde o ně dále pečovat.

Skladování svatebních šatů

Svatební šaty je možné skladovat buďto složené či zavěšené na ramínku. V obou případech je důležité, aby mohly volně dýchat. Vyhněte se proto krabicím s lepenkou či tištěných papírů, které se mohou na šaty obtisknout. Jestliže volíte zavěšení šatů, nepoužívejte plastové obaly. Snadno se v nich totiž usadí vlhkost a šaty se tak nenávratně zničí plísní. Namísto nich šaty ukryjte do bavlněného přehozu nebo si pořiďte speciální obal na společenské šaty. Použijte kvalitní polstrované ramínko, které šaty nezničí.

V obou případech je zapotřebí šaty uchovávat na suchém a tmavém místě. Vyhněte se místům, kam se mohou snadno dostat škůdci či se v nich shromažďuje vlhkost, jako jsou garáže, půdní či sklepní prostory.