5 důvodů, proč se vyplatí hubnout s psychologem

Při dodržování dietních předsevzetí je možné využít služeb mnoha odborníků. Koučů, výživových poradců a také psychologů. Podstata problému s nadváhou totiž často leží jinde než v pouhé špatné životosprávě. Vždyť přejídání, neschopnost se omezit či dodržovat přiměřený pohybový režim mají nějakou příčinu – mnohdy je usazena hluboko v naší mysli. Psycholog a klient spolu pracují delší dobu a postupně odstraňují léta pěstované problémy. Tak nastartují cestu ke skutečné a trvalé změně.

1. Položíte si správné otázky

Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč vás trápí kila navíc? Zdánlivě jednoduchá odpověď – že prostě moc jíte či nemáte čas chodit cvičit – tak jednoduchá není. Zásadní přece je, PROČ se nedokážete trochu omezit právě v jídle a proč si nedokážete najít čas na to, co by vám prospělo, když se při tom zcela přirozeně celý život dokážete omezovat v mnoha jiných věcech a uděláte si čas na dost nepříjemných, avšak nutných činností. Odpověď je pak mnohem složitější a možná ji sami najít ani nedokážete. A právě to je úkol pro odborníka: Psycholog s vámi projde váš dosavadní život, zaměří se na krizové momenty a pomůže odhalit skutečné příčiny problémů s nadváhou.

2. Najdete skutečnou příčinu

„Jednou z častých příčin nadváhy je těžký životní problém, který člověk není schopen řešit jinak než přejídáním. Se svými klienty se snažím probrat jejich život z období, kdy přibírali na váze, a najít skutečnou příčinu jejich potíží s váhou,“ popisuje psycholožka Alex Doležalová z Institutu partnerských vztahů v Praze. „Jídlem lidé často řeší své úzkosti, deprese a z nich plynoucí neustálý stres, samotu, smutek, konflikty v práci či rodině, snížené sebevědomí, nudu a pocit, že jejich život nemá pořádný smysl.“

3. Odhalíte hluboce zakořeněné zlozvyky

Budoucí vztah k jídlu se vytváří v útlém dětství, takže kila navíc či jojo efekt mohou mít mnohem hlubší příčinu, než byste si pomysleli. Nemluvně prožívá množství stresů, nicméně není schopné říct, co jej skutečně trápí, pouze pláče. Matka, která nemůže vždy vědět, co děťátku chybí, řeší jeho pláč tím, že jej nakrmí nebo mu dá dudlík. Někdo si tak zafixuje, že jakýkoliv stres a nepohodlí a jejich odstranění souvisí s jídlem či přežvykováním, a zvyk přijímat potravu pokaždé, když cítí nepohodlí, si s sebou nese až do dospělosti.

4. Odlišíte hlad psychický od fyzického

Mechanismus vzniku celoživotních potíží s jídlem také souvisí se způsobem výchovy a povahou dítěte. Dítě, které setrvale pociťuje (ať již z jakékoliv příčiny) ze strany matky nedostatek lásky, může získat pocit, že jediné, co dostává, je jídlo, zároveň je však trvale neuspokojené. Nešťastným výsledkem pak může být člověk, který neumí hledat uspokojení v ničem jiném než v jídle, nemůže ho tam však najít, protože ve skutečnosti hledá lásku, kterou kdysi nedostal. Lidé, kteří v dětství pociťovali nedostatek pozornosti a citu, byli vystaveni nadměrné kontrole či dokonce nějakému druhu týrání, bývají k nadváze mnohem náchylnější než ti, kteří své rodinné prostředí pociťovali jako harmonické. Jistě to souvisí také s tím, že tito lidé většinou hůře zvládají stres a jsou úzkostnější.

5. Naučíte se bojovat se stresem jinak

Nejjednodušším prostředkem k zahnání stresu a úzkostí je jídlo. Stejně jako při sportu, i při jídle se vytvářejí v těle endorfiny, hormony radosti a slasti. Rozdíl je v tom, že při konzumaci čokolády se tolik nenadřeme. „Libé pocity sytosti dle všeho zvyšují odolnost vůči zátěži. Potěšení z jídla, stejně jako jiné životní radosti, totiž ovlivňuje chemii v mozku, zejména v jeho části zvané amygdala. Ta je obecně považována za centrum odměny a slasti. Mechanismus tohoto působení je složitý, nicméně na jeho konci stojí útlum stresové reakce a jejích fyziologických projevů,“ vysvětluje psychiatr a psychoterapeut Martin Hulman, který spolupracuje s Institutem partnerských vztahů. Odborně vedená péče vám pomůže stres lépe ovládat a zvládat ho jinými prostředky než vyjídáním ledničky.