4 jednoduché rady, jak začít otužovat děti

Spousta rodičů má neochvějný pocit, že navlečené dítě je dítě chráněné před nemocí. Opak je pravdou. Budete-li se s dítětem věnovat postupnému a přiměřenému otužování, zajistíte mu mnohem lepší imunitu a ochranu před virózami. Zkuste do života zařadit tyto jednoduché rady a sledujte výsledky, které se dříve nebo později určitě dostaví.

Příliš teplé oblečení může být na škodu

Zkuste děti na pobyt venku oblékat přiměřeně a smysluplně. Rodiče mají často tendenci oblékat děti více než sebe samotné. Začněte tedy tím, že dítěte navlečete do stejného množství vrstev jako sebe. Možná jich zvolte dokonce méně, protože dítě musí zpravidla vyvinout mnohem více aktivity, aby vám na procházce stačilo. Nesáhněte například při lehkém poklesu teplot hned po zateplených softshellových kalhotách, ale oblečte dětem třeba jen zateplené legíny.

Obsah obrázku kalhotové

Popis byl vytvořen automaticky

Dejte taky na pocit samotného dítěte. Dáte-li mu prostor, aby samo ovlivnilo, co si na sebe obleče, brzo zjistíte, že velmi rychle dokáže spolehlivě poznat, kdy je mu zima či teplo, a oděv tomu přizpůsobit.

Ztlumte topení

Tím, že budete doma vytápět vysoko nad 20 °C, ničeho dobré nedosáhnete. Raději ztlumte topení cca ke dvaceti stupňům a níže a na noc klidně až na osmnáct. Pobyt v přetopených místnostech není pro děti ani dospělé ničím přínosným a zejména pro spánek je vyloženě nevhodný. U nejmenších dětí se přiměřená nižší teplota na spaní uvádí dokonce jako prevence syndromu náhlého úmrtí.

Učte děti pracovat s chladem

Samozřejmě není dobrý nápad dvouleté dítě poslat v zimě do zamrzlé řeky, ale otužování a práce s chladem může být i velmi jemné a dokonce zábavné. Lehké otužování můžete formou hry zařadit třeba po každé večerní koupeli. Po horské sprše pusťte dítěti studenou vodu a formou hry jej vybídněte, aby si ze začátku smočilo nohy cca po kolena a paže po lokty. Dost možná ho to bude bavit tak, že se za pár týdnů bude studenou vodou sprchovat celé. Dolní věková hranice na první pokusy se studenou vodou neexistuje, ale nikdy dítě do ničeho nenuťte! Obsah obrázku oblečení, muž, osoba, kalhotové

Popis byl vytvořen automaticky

Zkuste saunu

Saunování je další ideální cestou, jak podpořit imunitu a vztah k zimě. Však to ví celý sever Evropy! Pokud chcete se saunováním začít i s dětmi, běžte na to hodně pomalu. Dobrou variantou je pro začátek zvolit soukromou saunu, kde můžete teplotu nastavit podle potřeby. Ze začátku nechte dítě v sauně několik málo minut, ochlazení dělejte jemně a pauzu mezi jednotlivými cykly volte dostatečně dlouhou.