Kolagen tělu doplníte nejsnadněji v prášku

O kolagenu se mluví v souvislosti s vráskami i s klouby. Na co je tedy dobrý? Na všechno. Je základní stavební jednotkou chrupavek, vaziva, kostí, má vliv na vzhled naší pleti, na nehty i vlasy. Tělo ho potřebuje a v pozdějším věku ho dost často mívá nedostatek.

Čím jste starší, tím méně kolagenu si tělo dokáže produkovat. Udává se, že jeho tvorba se výrazně zmenšuje po 35. roku věku, rozhodně však není na škodu začít ho doplňovat už dříve.

Z potravy se kolagen přijímá těžko

Kolagen se vyskytuje i v potravě, avšak velmi málo. Najdete ho v želatině. Jeho tvorbu dále podporují vitaminy C a B3, nicméně bé trojka se vyskytuje v játrech, hrachu, fazolích a tuňákovi, což pro většinu Čechů není zrovna běžná součást jídelníčku.

Krémy proti vráskám nestačí

Často ho najdete rovněž v různých krémech proti vráskám. Používání takových krémů je dobrý začátek, ovšem obvykle ne dostačující. I kolagen na pleť je vhodné dodávat zevnitř. Nehledě na to, že byste měli doplňovat více typů kolagenu – ten, co zamezuje tvorbě vrásek, i ten, který tvoří vaše chrupavky a další tkáně v těle.

Kolagen lze konzumovat v podobě ochuceného prášku

A kde ho tedy vzít? Želatina se vyrábí z vepřových a hovězích kostí, šlach a kůží. Přesně v nich se kolagen vyskytuje. Proto i kolagen v prášku pochází z hovězího dobytka. Říká se mu bovinní kolagen a jeho kvalita dost závisí na tom, z jakých krav byl vyroben. Ideální jsou ty, co jsou krmené trávou a život tráví na pastvinách.

Hydrolyzovaný kolagen v prášku si můžete koupit s příchutí. Třeba takový čokoládový se dá přidat do snídaňové kaše či smoothie. Zvolíte-li variantu bez příchutě, nebude mít žádný zápach. Důležité je, že bovinní kolagen obsahuje jak kolagen typu I tvořící 70 % kůže, tak kolagen typu III, který naleznete ve stěnách tepen a dutých orgánech. Důležité jsou oba typy. Jistě chcete mít mladistvě vypadající pleť i silné tělo.