Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum se řadí mezi nestarší a největší muzea v ČR. Bylo založeno v roce 1817. Dnes jeho expozice obsahují přes 6 milionů předmětů.

Jedním z jeho hlavních účelů je provádět výzkum a jeho výsledky šířit pomocí výuky. Návštěvníkům jsou mimo jiné nabízeny výstavy, přednášky, exkurze a další služby. Moravské zemské muzeum nabízí několik stálých expozic. Zajímavá je například expozice Dietrichsteinský palác stojící na Zelném trhu v Brně. Je to barokní památka z první poloviny 17. století.

moravske-zemske-muzeum

Další zajímavou části muzea je Pavilon Anthropos. Zabývá se člověkem a rozvojem jeho kultury, především tedy dobou kamennou. Pavilon Anthropos nabízí také několik stálých expozic, výstav a přednášek na toto téma.

Památník Bible Kralické

Součástí Moravského zemského muzea je i Památník Bible Kralické, který sídlí nedaleko tvrze, kde se na přelomu 16. a 17. století tiskly různé knihy světské i náboženské. Byla zde vytištěna i slavná Bible Kralická, jenž přispěla k uchování českého jazyka. Památník byl vybudován vedle tvrze a uchovává bohaté materiály o výzkumu kralické tvrze. Moravské zemské muzeum za léta své existence shromáždilo mnoho zajímavého a proto určitě stojí za návštěvu.