Začínáme s pletením

Také se vám líbí deky z obří pleteniny, ručně pletené svetry a šály? Tak si je upleťte! Začít můžete v jakémkoliv věku!
Rozhodli jste se, že začnete plést? Skvělé! Rozhodnutí je prvním krokem k úspěchu. Pletení je krásný koníček. A nesmírně uklidňuje. Ještě větší je však radost z první upletené šály, ponožek a svetru!

Základní pletařské vybavení

Dalším krokem je pořízení základní pletařské výbavy. Hlavní pomůcky na pletení jsou jehlice a příze. Začátečnice si v podstatě vystačí s klubkem a dvěma jehlicemi. Doporučujeme klasické delší silné alespoň půl centimetru se zarážkami na koncích. Jehlice bud´ podědíte po babičce, nebo si je koupíte v galanterii, popřípadě na specializovaném e-shopu (například propleta.cz).

Jaký materiál?

Na trhu se setkáme s jehlicemi různých materiálů, jako je hliník, nikl, ocel, plast či dřevo a bambus. Levné jsou jehlice hliníkové, jejichž nevýhodou ovšem je, že se stejně jako plast po čase začnou ohýbat. Pevnější rozhodně bývají jehlice niklové, ocelové a bambusové. Na dotek jsou příjemné jehlice dřevěné, do nichž se však zase občas zadrhávají oka.

Jakou přízi?

Co se příze týče, na výběr máte bavlněnou, akrylovou, vlněnou, žinylkovou, provázkovou, česanou a tzv. chemlonku. Volba příze závisí od modelu, který hodláte uplést. Univerzální přízí je bavlněná, z níž uháčkujete síťovku, lehký svetřík, halenku, ponožky i čepici.

Luxusní merino vlna

Velice měkká a hebká je příze žinylková ideální pro pletení obřích svetrů, šál a čepic. Naprosto luxusní je merino vlna. Doporučujeme především merino vlny na pletení italské značky Rial Filati, jejichž speciální povrch brání množení bakterií. Uplést si ale můžete třeba i deku a koberec. Deku a pléd z tzv. chemlonky a koberec zase z příze provázkové.

Jak na to?

Ještě před tím se však budete muset plést naučit. Buď na pletařském kurzu, nebo podle některého z instruktážních videí dostupných na internetu. Na kanálu YouTube jich najdete spoustu. A pak to už bude chtít chuť a notnou dávku trpělivosti. Zkušenou pletařku z vás totiž udělá až praxe. A několik nepovedených šál a svetrů. Po nich ale budou následovat jen ty povedené, které vás zahřejí na těle i na duši.