Proč jsou respirátory účinnější ochranou před COVID-19 než roušky?

Pandemie onemocnění COVID-19 ještě zdaleka není na ústupu. Zatímco v některých zemích počet nakažených klesá, v jiných zase naopak roste. Právě z daného důvodu se používá ochrana dýchacích cest, která má snížit přenos koronaviru z člověka na člověka. Před rokem se používaly především roušky, a to jak chirurgické, tak i podomácku vyrobené. Nicméně v posledních měsících je vytěsnily respirátory.

COVID-19 je infekční onemocnění způsobené koronavirem typu SARS-CoV-2. Přenáší se kapénkami, tedy při kašli, kýchání i běžném mluvení, a proto je důležité mít na veřejnosti zakrytá ústa i nos.

Rouška chrání především okolí, nikoliv vás

Bohužel, rouška nedokáže chránit zdravého člověka před nakažením. Primárním účelem roušky je chránit okolí před infekcí. Existuje hned několik roušek – klasické jednorázové, bavlněné, s nanovláknem a podobně.

Respirátory chrání před nákazou i vás

Důvod, proč se vláda rozhodla nařídit nošení respirátorů namísto roušek, a to především v uzavřených prostorech, je, že respirátory chrání i vás před nákazou. Respirátory jsou navíc navrženy tak, aby přiléhaly lépe k obličeji. Disponují filtračním systémem, některé varianty jsou vybaveny i výdechovým filtrem, ovšem ty se však momentálně nedoporučují.

Respirátory se rozdělují na několik tříd, a to podle stupně průchodnosti. Nejsilnější ochranu poskytují respirátory FFP3, jejichž filtrační schopnost je minimálně 99 %. Respirátory FFP2 jsou také spolehlivé a jejich účinnost je minimálně 88 %. Třída FFP1 se nedoporučuje v této době vůbec, protože je určena hlavně do prašného prostředí.

V této době je velice důležité dodržovat základní hygienická pravidla a nařízení vlády. Jedině tak totiž společně docílíme toho, aby pandemie vymizela a začali jsme žít opět normální život bez omezení.