Umíte správně vyprat povlečení?

Praní už dneska není nic složitého, stačí prádlo hodit do pračky, přidat prací prášek, aviváž a stisknout pár tlačítek. Moderní pračky si navíc řadu parametrů dokážou nastavit samy. Přesto není na škodu, když má hospodyňka aspoň ponětí o tom, jak se pere bytový textil. Nejdůležitější je asi znalost praní záclon a povlečení.

Povlečení by se mělo vyprat už ve chvíli, kdy si ho koupíte, tedy ještě před prvním použitím. Vyhnete se alergickým reakcím i nepříjemným vyrážkám. Navíc nevíte, kdo ho měl v ruce před vámi.

Jak často prát povlečení?

Na tuto otázku je těžká odpověď, protože každý je zvyklý jinak. Správně byste však měli měnit a prát ložní prádlo jednou za měsíc. Ostatně, trávíte v něm zhruba třetinu svého života, navíc i v noci se potíte, odpadávají z vás kousky kůže, lupy z vlasů apod. Častější praní by měli zvážit zejména ti, co nejsou zvyklí se před spaním umývat, případně chodí do postele i během dne ve špinavém oblečení.

Správná teplota podle materiálu

Na jakou teplotu povlečení prát? Záleží především na materiálu:

  • bavlněné – 60 °C, žehlí se,
  • krepové – 40 – 60 °C a nízké otáčky, nikdy se nežehlí,
  • saténové z polyesteru – kolem 40 °C, nemusí se žehlit a nesmí se dávat do sušičky,
  • saténové z bavlny – 50 – 60 °C, nemusí se žehlit,
  • z mikrovlákna – až 60 °C, nemusí se žehlit,
  • z mikroflanelu – 40 °C, nežehlí se,
  • froté – 40 – 60 °C, v sušičce max. 70 °C, nemusí se žehlit.

Jersey prostěradla se perou na 40 – 60 °C, v sušičce se suší na střední stupeň.

Gel nebo raději prací prášek? A co aviváž?

Povlečení samozřejmě roztřiďte podle barev a použijte vhodný prací prášek – na bílé, barevné nebo černé prádlo. Sypké prací prášky jsou lepší pro odstraňování skvrn, gely se zase lépe rozpouští, což oceníte zejména tehdy, máte-li doma tvrdou vodu. Jaký z těchto dvou přípravků použijete, je však poměrně jedno. Na povlečení každopádně patří aviváž, aby bylo hezky voňavé. A nezapomeňte ho převrátit, jakémukoliv materiálu svědčí praní z rubové strany.

Podobné principy praní si zjistěte i pro další bytový textil – záclony, závěsy, přehozy apod. Budete-li se o ně správně starat, dlouho vydrží.