První trimestr doprovází obavy z potratu, co ještě může těhotná v prvních týdnech čekat?

Když z lásky vznikne život, jedná se o zázrak. Dvě čárky na těhotenském testu značí zcela novou životní etapu partnerů, kteří se rozhodli pro početí dítěte. Jenže štěstí z mateřství mohou zakalit různé obavy. První trimestr patří rozhodně mezi nejnáročnější období, protože existuje riziko samovolného potratu nebo jiných obtíží. Začátky jsou těžké, ale lze je s podporou partnera a s nadhledem překonat. Co čeká těhotnou v prvních třinácti týdnech těhotenství? Odpoví web Modrý koník.

Začátky jsou těžké

Ve chvíli, kdy žena zjistí, že je těhotná, musí tento fakt potvrdit ještě prvotním vyšetřením lékař, který naplánuje první odběry a potřebné lékařské úkony. Rozhodně není vhodné v prvních týdnech začít chystat výbavu nebo se pustit do rekonstrukce dětského pokoje, ještě není vyhráno. Je smutnou pravdou, že dvě z deseti těhotenstvích končí v této době samovolným potratem. Opatrnost je proto na místě, na druhou stranu se nesmí těhotná ničit zbytečným stresem.

První třetina trimestru

O prvním trimestru se hovoří jako o období od prvního do třináctého týdne těhotenství, přičemž je nutné upřesnit, že počáteční dva týdny vlastně žena ještě těhotná není. Těhotenství se totiž dělí na čtyřicet týdnů a počítá se od prvního dne poslední menstruace. K otěhotnění ale povětšinou dochází v průběhu druhého týdne, k provedení těhotenského testu ženy přistupují v době, kdy jim vynechá měsíční menstruace, tedy až v pátém týdnu.

Zápis do těhotenské poradny

Po objevení dvou čárek značících těhotenství žena musí navštívit lékaře, který test potvrdí vyšetřením pomocí ultrazvuku a odběrem krve. Mohou se objevit bolesti prsou a břicha, nevolnosti nebo slabé krvácení, které doprovází hnízdění vajíčka. Lékař vypíše takzvanou těhotenskou průkazku, do které se budou zapisovat veškeré potřebné údaje o vyšetřeních nebo zprávy od odborníků, je vhodné ji nosit u sebe. V rozmezí desátého až třináctého týdne čeká na těhotnou další rozbor krve a ultrazvukový screening. Až po tomto vyšetření se může gravidní žena svěřit se svým tajemstvím svému okolí, riziko samovolného potratu totiž významně klesá.