Pončo je oděv, jehož nošení má historicky už velmi dlouhou tradici. Kde se ponča vzala a v jaké podobě se nosí dnes?
Historické kořeny využívání ponča
Ponča jsou oděvem, jehož nošení bylo rozšířeno zejména mezi obyvatele jižní Ameriky. Šlo o oblečení univerzální, vhodné pro muže i ženy. Barevnost ponča měla svůj důvod, odkazovala k příslušnosti rodinné či kmenové.
Prameny se shodují na tom, že původ ponč můžeme datovat do období 300-500 let př. n. l., kdy se nosila v peruánské oblasti Paracas. Tady mělo pončo dokonce symbolický význam, neboť vyjadřovalo postavení svého nositele.
Typická byla ponča značně komplikovanými vzory. Tento oděv se zdobil výšivkami, coby inspirace sloužily motivy ptáků, zvířat a válečníků. Později převládly spíše geometrické obrazce.
Pončo má podobu pláště, který má otvor na ruce a hlavu. Jihoameričtí indiáni jej nosili primárně jako ochranu před chladem a deštěm. Proto se také ponča vyráběla z hřejivého materiálu v podobě vlny, typicky ze srsti lamy alpaky.
Pončo se stalo především v Chile a Peru součástí kulturního dědictví. Zásluhu za rozšíření tradičního ponča až do Evropy mají španělští dobyvatelé.
Ponča si však rychle získala značnou oblibu po celém světě. Jejich praktičnost objevili i vojáci v americké válce Severu proti Jihu. Těm ponča sloužila coby pláštěnka a zároveň spacák. Obdobně se uplatnila ve druhé světové válce, kde se ponča vyráběla z nepromokavé látky.
Pončo jakožto ryze módní záležitost se objevilo ve 20. století. Dnes převládají obě funkce, tedy jak praktická, tak i ta estetická.
Ponča a jejich nošení v současnosti
Ponča se proto vyrábějí z mnoha různých materiálů, a to jak syntetických, tak i přírodních. Dokonce se objevují coby trend na módních molech a do svých kolekcí je zařazují ti nejslavnější světoví návrháři. V minulosti jsme tak na molu mohli vidět modely Roberta Cavalliho i Ralpha Laurena.
Hodí se prakticky kamkoli a zejména pro dámy platí, že pončo je možno nosit bez ohledu na to, jakou máte postavu či jaký módní styl je vám nejbližší.
Pončo se stále obléká též coby svrchní vrstva, která má svého nositele chránit. Může proto sloužit například i jako pracovní oděv.
Pokud je vyrobeno z nepromokavého materiálu, dokáže suplovat pláštěnku. Outdoorová ponča určená do deště bývají z praktických důvodů i vybavena kapucí. Tento typ ponč patří do povinné výbavy rybářů i turistů.
Samostatnou kategorii představují ponča ručníková, která dovolují se nejen snadno usušit například u vody, ale také v horkých dnech pomohou svého nositele chránit před chladem. Uplatnění proto nacházejí primárně při sportu.
Ručníkové pončo vám dovolí zůstat v pohodlí, případně se diskrétně převléknout z mokrých plavek. Díky tomu nahrazuje venku nejen ručník, ale i župan.