Operace šedého zákalu není konec světa

Mnoho lidí trpí šedým zákalem. Už jste o něm slyšeli, ale nevíte, co to je? Šedý zákal neboli katarakta má svůj původ v řeckých slovech kataraktes či katarrhaktes. Dalo by se přeložit jako padat dolů, protože Řekové vnímali kataraktu jako vodopád.

Rychle padající voda totiž mění svou barvu na bílou, tedy na stejnou barvu jakou mají velmi pokročilé šedé zákaly. Latinský význam je obdobný a lze jej přeložit jako padající bránu. Dnes je tato nemoc oka odstranitelná díky nenáročnému zákroku. Operace šedého zákalu není v České republice ničím výjimečným. Jistě ji doporučí oční lékař.

Operace očí vám navrátí ostrý a jasný zrak, foto: Oftex.cz, oční klinika Pardubice
Operace očí vám navrátí ostrý a jasný zrak, foto: oční klinika OFTEX Pardubice

Co vlastně vidíte?

Pokud trpí člověk kataraktou, jakoby se díval přes špatně umyté sklo. Pohled přes zakalenou čočku lze přirovnat k pomalu zamrzajícímu oknu. Dnes je nemoc léčitelná výměnou lidské čočky za tenkou umělou náhradu. Světová medicína nedokáže ani v dnešní době zabránit rozmachu této nemoci, a to především v rozvojových zemích. Operace očí je jedinou léčbou. Dokonce lze říci, že má tato nemoc na svědomí slepotu u 50 % dospělých lidí.

logo-1
Operace očí, řešení pro pohodlný život bez brýlí, foto: Oční klinika OFTEX

Jak vzniká šedý zákal?

Katarakta se projevuje především v pozdějším věku. Také dědičnost se může na šedém zákalu podepsat. V tomto ohledu ukáže jen čas, kdy nemoc vytasí svoje drápky. Možná se vám to bude zdát směšné, ale lékaři dodnes neví, co šedý zákal způsobuje. Nepříjemné onemocnění může zasáhnout i v důsledku trvalého užívání léků. Medicína zná i případy vzniku na podkladě úrazu oka, těžkého očního zánětu a nádoru. Jaké jsou příznaky katarakty? Rozostřené a zamlžené vidění, neostrý obraz, citlivost na světlo, oslňování při nočním řízení automobilu. Může přijít i změna dioptrií, vidění barev ne tak sytých jako na druhém oku a dvojité vidění.

Jak se léčit?

Po zjištění faktu šedého zákalu je nutná operace, která probíhá ambulantně. Celý proces trvá 15 minut. Pokud si chcete po operaci mnohé ušetřit, rozhodněte se pro zavedení multifokální čočky. Už nebudete muset používat brýle a přečtete si cokoliv.