Myslete na svou budoucnost a volte zlato jako investici

Snad každý se chce mít v budoucnu dobře a neřešit problémy ohledně majetku. A jak to tak bývá, musíme pro to i něco udělat. Kromě dobré práce je důležité zamyslet se právě nad investicemi. Jejich vhodnou kombinací si totiž uschováte dostatek majetku na horší časy, a především se budou tyto úspory i dále zhodnocovat. A jakou investici zvolit? Zkuste investiční zlato, které je vhodné pro zkušené, ale i začínající investory.

Proč si vybrat investiční zlato

O zlatu ví snad naprosto každý i bez toho, aby se zajímal o investování. O jeho hodnotě a celosvětovém uznání není sebemenších pochyb. Pokud si chcete vybrat komoditu s jasnou a dlouhou historií vývoje ceny, vyberte si právě zlato. Svou hodnotu si udržuje nad výší inflace a nereaguje ani na lokální ekonomické krize a propady. Jde tak o skvělý způsob, jak ochránit svůj majetek před ztrátou hodnoty. A kolik peněz do zlata uložit? Běžně se doporučuje mít ve zlatě alespoň 10 procent z majetku. Konkrétní podíl je však individuální a záleží na tom, jestli dáváte přednost jistotám, jako je právě zlato, nebo volíte i více rizikové investice.

Velká výhoda oproti dalším investičním komoditám

Možná vás napadne, že další výbornou investiční komoditou je například stříbro. To sice je pravda, ale je velmi důležité odlišit ho od zlata. Investiční zlato totiž nabízí jednu ohromnou výhodu. Ta spočívá v osvobození od DPH. Každý nákup zlatého slitku či mince je tak ve své podstatě o 21 procent levnější, protože není zatížen DPH. Tento fakt mnoho lidí neví, ale rozhodně může pomoci při rozhodování, jakou investici zvolit.

Zlato ve formě slitků a mincí

Jakmile se rozhodnete pro zlato, čeká na vás další výběr. Vybrat si totiž můžete ze zlatých slitků, ale i mincí. Slitky jsou více klasickou formou, kde hlavní rozdíl spočívá v jejich hmotnosti. Nejmenší mají 1 gram a ty největší mohou být o váze několika kilogramů. Právě díky výběru z různých velikostí si snadno přizpůsobíte výši investice. Postupně tak můžete zlato přikupovat po menších částech, nebo se rozhodnout spíše pro jednorázovou větší investici.

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká Pavel Trtík, zakladatel e-shopu zlate-mince.cz.

Speciální svatováclavské dukáty

Rozdíly jsou také mezi zlatými mince. U nich můžete narazit na klasické ražby. Jde například o zlaté mince Wiener Philharmoniker. Druhou variantou jsou mince s omezenou emisí a více uměleckou ražbou. Pro představu se podívejte na svatováclavské dukáty. Jejich hmotnost a ryzost použitého zlata je v souladu s nařízeními, která uvedl v platnost český panovník Karel IV. Každá mince má originální zpracování podle ručního návrhu. K dispozici jsou i různé nominální hodnoty, které se liší svou hmotností, a tím pádem i cenou. I další sběratelské zlaté mince jsou zpracovány v originálních provedeních podle návrhů uznávaných umělců. Časem si tak můžete vytvořit velmi zajímavou sbírkou plnou mincí z tohoto drahého kovu.

A kde zlato nakoupíte?

Pro nákup investičního zlata si vždy vybírejte osvědčené prodejny s jasnou historií. Skvělým příkladem je mincovna v Obecním domě v Praze. Pro slovenské zákazníky může být zajímavější také pobočka na Moravě ve Vsetíně, kam je to blíž. A kdo chce objednávat čistě z pohodlí domova, může si investiční zlato a stříbro objednat přes specializovaný internetový obchod zlate-mince.cz.