Letiště Václava Havla parkování umožňuje. Máme i výhodnější varianty

Letiště Václava Havla parkování zajišťuje, ale pro mnohé turisty je stále nepřehledné. My jsme za Vás tento hlavolam vyřešili. Už žádné zmatky a obavy před odletem. Nemusíte se obávat cesty ani hledání místa na parkování. Na letišti můžete zaparkovat!

Náš krátký přehled vám dostatečně objasní veškeré letištní parkování a ještě se dozvíte něco o letištních službách. Jste cestovatel odlétající z České republiky? Máme pro vás článek plný zajímavých tipů na parkování a snadný odlet.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co udělat s autem až budete odlétat?

Nechat doma nebo vyrazit s ním? To je otázka záludná. Odpověď je na cestě. Na cestě na letiště! Tam se totiž nachází několik parkovišť dlouhodobého stání. Ty jsou připravené Vaše vozidlo pohlídat, dokud se nevrátíte a vy můžete v klidu odjet domů vlastním autem po návratu do Čech.

Žádní taxikáři, odvoz od přátel a nejbližších, je to prosté a jednoduché. Jakmile jste vyrazili na cestu, můžete zastavit na místě oficiálním nebo tzv. neoficiálním. Ale nenechte se zaskočit termínem neoficiálním. To v žádném případě neznamená ilegální, nepovolené nebo protiprávní. Význam je totiž jinde.

Oficiální nebo neoficiální parkování? Rozdíly jsou převážně v ceně a vzdálenosti od terminálu.

Označení neoficiální parking používají parkoviště v okolí letiště, protože oficiální parking náleží pouze místům přímo u terminálů nebo nejbližším okolí. Můžeme zde najít například podlažní parkovací domy. Ty disponují několika rozumnými variantami pro zastavení, ale cena je vyšší díky pěší dostupnosti letové haly.

Můžeme také využít zóny před terminálem 1 nebo 2, ale ty nám umožňují zastavit hlavně expresně. To znamená, že po vjezdu do zóny můžeme zaparkovat na krátkých 15 minut a poté vám bude účtován poplatek za vjezd 100 Kč. Krátkodobé parkování je možné na obou terminálech. Každý den můžete bezplatně jedenkrát vjet do prostoru parkoviště horního a spodního. Na těchto parkovištích můžete stát teoreticky 48h. Potom hrozí odtah, problémy a ceny několikanásobně převyšující nutnou výši.

Kde mám zaparkovat, abych neplatil moc a vozidlo bylo v bezpečí?

Ekonomicky nejvýhodnějším plánem je najít výše zmíněná neoficiální parkoviště, která jsou rozmístěna v nejbližším okolí. V rozsahu okolo 10 km nejdeme menší i větší areály, kde můžete bezpečně auto přenechat, obsluha vám zajistí včasný odvoz do letové haly a ještě se můžete těšit na doplňkové služby. Vše samozřejmě záleží na jednotlivé společnosti.

Jaké dodatečné služby bývají na parkovištích standardem?

  • Pojištění, mechanickou ochranu areálu, kamery a někdy ostrahu
  • Odvoz klientů k terminálu a po příjezdu zpět k autu
  • Mytí auta před návratem majitele
  • Balení kufrů do ochranné folie

Ceny se při této službě účtují za několik dní dohromady a vždy platíte přesně takovou částku, jaká odpovídá rozmezí dnů, které jste na místě parkovali. Počáteční výše bývá okolo 4 až 5 stovek a může se šplhat až na 1000-1500 za celý měsíc stání. Což je velmi rozumná cenovka za takový servis.

Jakmile máme vyřešené parkování našeho auta, můžeme se soustředit na odlet a služby na Terminálu.

Letiště samotné nabízí spoustu služeb a zajímavých míst, kterými si můžeme zkrátit dlouhou chvíli před odletem. V prostoru před odbavením se nabízí několik příjemných restaurací, kde se můžeme najíst a vydržet na správný čas odjezdu.

Samozřejmostí jsou také směnárny, bankomaty, salóny nebo stánky jednotlivých leteckých společností. Ty nabízejí pomoc při odletu, zajišťují změny a úpravy jednotlivých letenek a řeší případné komplikace vzniklé na letišti. Před odbavením můžeme také ochránit zavazadla v balící službě.