Dětská postel ovlivní velkou část lidského života

Náladu, zdravotní stav i celkovou pohodu může měnit dětská postel. Při tomto nákupu je důležité se soustředit více, než při pořízení ostatních kusů nábytku do dětského pokoje. V posteli strávíme všichni okolo třetiny našeho života. Pokud chceme žít spokojeně, měli bychom si vybrat správně, kde tuto velkou část života strávíme.

Co všechno ovlivňuje kvalitu spánku?

Abychom dosáhli maximálního odpočinku, setkáme se s několika proměnnými.

Co všechno ovlivňuje kvalitu spánku?

  •         Rošty
  •         Rám postele
  •         Umístění postele
  •         Matrace a její složení
  •         Pravidelný spánkový režim

Jaké jsou v nabídce rošty k postelím?

Rošt je nedílnou součástí každé postele. Vytváří oporu pro matraci a dotváří celkovou kvalitu spánku. V nabídce nalezneme několik druhů roštů. Velmi běžnou variantou jsou rošty lamelové, ty bývají připevněné na pevné konstrukci a poté není nutné řešit jejich rozmístění. Běžně se setkáme i s rošty volně navinutými do role, kterou si následně zafixujeme sami na konstrukci rámu. Tato opora matrace je většinou nejlevnější a manipulace s ní je časově náročnější. Novinkou jsou motorizované postelové rošty, které umožňují polohovat  tělo dálkovým ovladačem.

Jak vybírat rám dětské postele?

Chceme-li vybrat ten nejlepší rám dětské postele, potřebujeme cenový rozpočet. Ten zahrnuje matraci, na které určitě není dobré šetřit a již zmíněné rošty, ty nám určují, jak kvalitní oporu bude matrace mít.

Rám postele je samozřejmě také velmi důležitý. Při jeho výběru můžeme zvolit několik variant a můžeme jej přizpůsobit svému rozpočtu. Design a vzhled vždy hraje roli. Ten by měl hlavně vyhovovat dítěti, protože právě ono v něm bude usínat a když vybereme pěkný design, bude pro nás jednodušší jej uložit ke spánku. Dále bychom měli vzít v úvahu, jak se bude postel hodit k ostatnímu nábytku v dětském pokoji.

Z čeho se postele vyrábějí?

Velmi běžným postupem je zvolit dřevo jako základní surovinu. To se dobře zpracovává, tvaruje a zároveň je odolné. V nabídce nalezneme i materiály jako ocel a kov. Ty jsou doplněný i kompozitním dřevem, které je vyrobeno lepením dřevěných vrstev nebo třísek dohromady. Na pohledovou stranu se poté dává jedna vrstva solidního dřeva z masivu. Ten je také součástí nabídky a jde většinou o dražší z nabízených variant. Má však výhody jako zdravotní nezávadnost, pestrou škálu standardních i neobvyklých typů zdrojového dřeva a bere se jako kvalitní a trvalá hodnota.

I v případě nákupu levnější varianty, zkontrolujte materiál postele. Ten totiž může být zdravotně závadný, kvůli lepidlům spojující jednotlivé vrstvy dřevěných desek. Více o dřevěných materiálech prostudujte v tomto článku,  o jednotlivých typech dřevěných materiálů a jejich označení.

Některá místa jsou pro umístění postele vhodnější než jiná.

Velmi důležité je zkontrolovat, kde se nacházejí elektrické zásuvky. Ty by totiž neměli být v blízkosti hlavy. Zásuvky jsou totiž zdrojem elektromagnetického vlnění, které může negativně ovlivňovat kvalitu spánku a při dlouhodobém vystavení hlavy těmto vlněním, můžou vznikat bolesti hlavy a další nesnáze. Zajímáte se o vytvoření harmonické ložnice a dětského pokoje? Prohlédněte si článek vytvoření harmonického dětského pokoje za pomocí feng shui.

Co ještě může zlepšit spánek mého dítěte? 

Spánek ovlivňuje spoustu faktorů. Důležitý je například čas, kdy chodí dítě spát. Pokud je pravidelný a tělo přesně ví, v kolik hodin půjde spát a kdy se probouzí, získá tak spánek mnohem lepší kvalitu. Dalším zajímavým typem je zjištění chronotypu člověka. Ten napovídá, jakým způsobem pracovat se svým spánkovým profilem. 4 základní typy vysvětlují odlišnosti mezi spánkovými režimy a jak s nimi pracovat.