Proč investovat do pravého perského koberce?

Protože se vám tato investice vrátí. Pravý perský koberec časem zraje jako víno. Čím je starší, tím je lepší. Proto se v arabských rodinách dědí z generace na generaci jako vzácný klenot. Hlavně však je na dotek tak příjemný, že se na něm nebudete zdráhat i nocovat.

Řeč je ale o skutečně pravém perském koberci, který byste měli být schopni rozeznat od jeho napodobeniny. I s těmi se bohužel na trhu setkáme a rozeznat od originálu mnohdy má problém i odborník.

Jak poznat pravý perský koberec?

Možná vás napadne, že postačí vyžádat si od obchodníka certifikát o zemi původu. I ten ale bohužel může být falšovaný. Chcete-li proto mít jistotu, dobře si koberec prohlédněte.

Ručně vázaný

Perské a orientální koberce jsou v první řadě ručně vázané. Skládají se ze spousty malých asymetrických uzlíků. Pojem asymetrie je důležitý. Je to právě nesouměrnost a malé nepřesnosti, kterých stroj nikdy nedocílí.

Viditelný vrchní vzor na spodní straně

Koberec si ale prokoukněte i z druhé spodní rubové strany. Na ní by měl být viditelný vrchní vzor. Pokud tomu tak není, zřejmě si neprohlížíte originál, ale imitaci. Originální perské koberce také málokdy bývají opatřeny podšívkou.

Vyberte důvěryhodného prodejce

Velmi obezřetně vybírejte samotného prodejce, ať již se jedná o kamenné obchody či e-shopy. Věřit můžete například obchodu a e-shopu s kvalitními orientálními koberci Buchara, která se dovozem a distribucí pravých perských koberců zabývá už od roku 1994.

Tradiční i moderní

V nabídce spolu s tradičními perskými koberci najdete i ty moderní orientální. Jedná se především o kožené koberce (Lori Gabbeh, Nepál, Gabbeh, Chubbi modern) vyrobených výhradně z přírodních materiálů a barviv. Proto jsou ideální podlahovou krytinou i pro alergiky. Za zmínku však stojí i moderní design těchto koberců, které se mohou stát ozdobou každého interiéru.