Kamna se vyplatí více než ústřední topení

Plyn a elektřina dostaly během jediného roku punc luxusního zboží. A situace, zdá se, příliš nějakému zlevňování v dohledné době nepřeje. Proto také začaly firmy, ale i mnohé domácnosti, šetřit, kde se dá.

Dokonce je možné uspořit nějakou tu korunu na energiích. Toho se dá dosáhnout jak několika snadnými opatřeními, tak i pomocí koupě nových topných prostředků. Velmi poptávaná jsou v poslední době hlavně kamna.

Dřeva bude pořád dost

Některá kamna samozřejmě jedou na plyn, s těmi člověk moc neušetří. Na druhou stranu však existují i verze na dřevo, a ty už stojí za zvážení. Dřevo je totiž snadno obnovitelná surovina a tudíž nehrozí, že by ho snad měl být v budoucnu nedostatek. I proto je také levnější než konkurenční komodity.

Kamna, i když představují nemalý zásah do rozpočtu, jsou tedy vhodnou investicí, která se bude v současné situaci rentovat velmi rychle.

Nejen vzhled je důležitý

Většina lidí si dává kamna do obýváku. Vzhledem k tomu, že se nejedná o žádné drobné zařízení, které se dá schovat třeba za poličku nebo pohovku, je potřeba uvažovat během koupě mimo jiné i o vizuálních vlastnostech.

Výběr je poměrně široký, takže kdo by měl rád doma klasická kachlová kamna, přijde si jistě na své. Stejně tak však nebudou ochuzeni ani vyznavači moderního stylu.

Důležitější než vzhled je samozřejmě výhřevnost. Obydlí je podstatné zahřát tak akorát. Příliš silná kamna dokáží udělat z domova saunu, slabá zase budou nedostatečná.

Údržba

Krom občasného odvzdušnění, což je brnkačka, standardní ústřední topení nepotřebuje žádnou údržbu. V tomto ohledu jsou na tom kamna o dost hůře, jelikož ta by měla procházet pravidelnými revizemi, a navíc je nutné je také v topné sezóně čistit.

Zvláště kouřovody je potřeba udržovat v bezvadné kondici. V opačném případě si člověk snadno zaneřádí celý pokoj. Vyčistit kouřovod však není nic složitého, zvládne to i poučený laik.