Chcete si dopřát jihomoravský zážitek přímo u vás doma? Nemusíte mít sklep nacpaný sudy, stačí si zarchivovat víno – není to opravdu žádná věda, je potřeba vynaložit jen trochu snahy a zvládne to každý. Archivní víno pak můžete použít na výjimečné situace, jako je třeba svatba vašich potomků či narození dítěte v rodině.
Archivace vína
Archivní vína jsou opravdu oblíbená – a není se čemu divit. Po archivaci totiž víno dostane lepší chuť, vůni a celková jeho kvalita značně stoupne. Proto byste měli dbát na všechny podmínky, které archivace vína vyžaduje. Mezi ně samozřejmě patří optimální teplota a vlhkost vzduchu, vodorovná poloha, stabilita, tma a co nejmenší proudění vzduchu.
Teplota
V ideálním případě by se mělo víno archivovat při teplotě 10 až 15 °C. Při nižší teplotě by hrozila ztráta aromatu. Naopak při vyšší teplotě by mohla být jeho chuť agresivní. V místnosti by také tato teplota neměla kolísat.
Poloha
Tím, že víno uložíme v poloze nastojato, mu vlastně škodíme. Korek by totiž měl zůstat vždy nasáklý, tak si uchová svou pružnost a zabrání tomu, aby se do lahve dostal kyslík. Ten totiž způsobuje předčasné stárnutí vína. Víno tedy archivujte vždy vleže. Oblíbené je archivní víno 1997.
Pachy
Korek má ale i jednu negativní vlastnost – pohlcuje pachy. Takže vždy dávejte pozor na to, co v okolí svého vína skladujete. Zapomeňte na aromatické potraviny, dezinfekční prostředky a jiné chemikálie. Vůně vína by vás v tomto případě jistě nepotěšila. Také blízkost ovoce a zeleniny není dobrá volba
Vlhkost
Optimální vlhkost v místnosti, kde víno archivujete, je 60 až 70 %. To je asi o 20 % vyšší než doporučená vlhkost v ostatních místnostech. Skvělými vlastnostmi se pyšní archivní víno 1967, které rozhodně stojí za to ochutnat.
Zkoušeli jste někdy archivovat víno doma? Jaké jsou vaše zkušenosti?