Jen ve správně uklizené kuchyni připravíte to nejlepší vánoční menu. Přečtete si, jak na to!

Obecně úklid nepatří k příliš oblíbeným činnostem. Všechny předměty musíte vytáhnout nebo sundat, omýt je a omýt i prostory na kterých jsou umístěny. Při této neoblíbené činnosti je dobré si udělat plán, jak postupovat. My jsme pro vás jeden připravili.

Úklid kuchyně je náročný, ale můžete si ho zpestřit poslechem hudby, puštěním oblíbeného filmu nebo zaúkolováním dětí. Nezapomínejte také na chvilky odpočinku, při kterém si můžete vypít třeba dobrou kávu. Ideální je začít hned ráno a do oběda máte hotovo. Tak pojďme na to!

Lednice

Pokud doma nemáte lednici a mrazničku se samoodmrazováním, měli byste tento úkon dělat nejlépe dvakrát do roka. Tlustá námraza ledu totiž snižuje výkon lednice a její provoz je o to draží. Veškeré věci vyndejte z lednice ven a umyjte každou poličku včetně těch na vajíčka. Nezapomínejte ani na boxy na zeleninu. Ideálně byste měli použít antibakteriální přípravek. Není na škodu, pokud také otřete každou nádobu, kterou do lednice dáváte zpět. K čištění rozhodně nepoužívejte písky ani jiné abrazivní prostředky, které by povrch mohly poškrábat. V rýhách by se následně usazovaly bakterie.

Pracovní plocha a obkladačky

Pokud najdete na obkladech pevně zažranou špínu, nikdy se ji nepokoušejte odstraňovat nožem nebo jiným ostrým předmětem. Kachličky byste mohli poničit, a navíc by se v rýhách usazovala nečistota a bakterie. Pro úklid pracovních plochy a obkladů jsou vhodné utěrky z mikrovlákna.

Dvířka u kuchyňské linky

Možná si říkáte, že když doma máte digestoř, neusazuje se mastnota na povrchu linky. Opak je však pravdou. Malý nános na povrchu určitě najdete. Používat byste měli speciální prostředky pro konkrétní typ povrchu (lakovaný, dřevěný, laminovaný, skleněný a tak dále). K čištění můžete opět použít buď utěrku z mikrovlákna nebo vlhčené kapesníčky.

Náš tip: Lakované povrchy utírejte nejprve směrem nahoru, a poté směrem dolů. Vyhnete se tak nevzhledným a špinavým šmouhám.

Citlivé varné desky

Nečistoty z keramické desky nikdy neodstraňujte nožem nebo drátěnkou. Tyto desky jsou velmi náchylné na poškrábání. Vždy používejte škrabky přímo od výrobce. Dobrou pozornost věnujte také místům, které spojují varnou a pracovní desku. Právě tady se nejvíce drží zbytky jídla, bakterie a podobně. Mastnému filmu kolem rámu sporáku zabráníte tím, že ho budete čistit po každém vaření.

Dřez

Na dřezu se nejvíce drží vodní kámen a ulpívají na něm nečistoty ze špinavého nádobí. Dřezy se vyrábí z různých materiálů, podle kterých byste měli vybírat ten nejlepší čisticí prostředek. Pokud vás nebaví běhat po obchodech a číst si zdlouhavé popisky jednotlivých produktů, můžete sáhnout po Fixinele antikalk comfort, která je ideální pro čištění nerezových dřezů, i kachliček a spolehlivě odstraní vodní kámen. Kromě dřezů a kachliček ji můžete použít také na vany a sprchové kouty, vodovodní baterie a WC.

Pečicí trouba

Čištění trouby nemusí být vůbec zdlouhavé. Stačí, když mastnotu a nečistoty odstraníte po vychladnutí trouby na bezpečnou teplotu. Pokud je trouba přiměřeně teplá (ne horká) odstraňují se usazeniny mnohem lépe (u čisticího prostředku si však nezapomeňte přečíst, zda výrobce postup čištění za tepla schvaluje). U horkovzdušných trub si dejte pozor, aby se čisticí prostředek nedostal k větráku.