Jaké jsou typy posuvných dveří?

Posuvné dveře si nachází místo v mnohých českých domácnostech. Jsou praktické, stylové, šetří prostor, jednoduše se otevírají. Výhod je spousta stejně jako dostupných typů posuvných dveří, a proto je na čase si v nich udělat jasno.

Posuvné dveře se vyrábí ze dřeva, laminátu, prosklené, jednokřídlé i dvoukřídlé. Fantazii se meze skutečně nekladou a nejlépe si vyberete přímo u specializovaného prodejce – například u společnosti Grimax. Než se tam však vydáte, udělejme si jasno v základních variantách.

Shrnovací dveře

Prvním typem jsou dveře shrnovací, které jsou prostorově nejúspornější. Otevírají a zavírají se na principu harmoniky, a to přímo v prostoru futer. Kolem dveří si tedy můžete umístit libovolný nábytek. Jejich nevýhodou je vyšší hlučnost ve srovnání s jinými typy, shrnování harmoniky prostě dělá zvuk, ať už jsou dveře z jakéhokoliv materiálu.

Dveře do pouzdra

Tento typ je také velmi úsporný, avšak má jednu velkou nevýhodu. Jak již napovídá název, dveře do pouzdra se zasouvají do pouzdra umístěného ve zdi. Vhodné je přemýšlet nad nimi už ve chvíli, kdy se staví interiérové příčky, protože při pozdějším zařizování byste museli zeď bourat.

Dveře na stěnu

Kdo nechce bourat zdi, může si vybrat dveře na stěnu. Ty se zasouvají podél stěny, takže přímo ke zdi se nesmí dávat žádný nábytek. Jinak ale o žádné výhody posuvných dveří nepřijdete. A když už mluvíme o těch výhodách…

Proč si pořídit posuvné dveře?

Místo je aspektem číslo jedna. Na druhé pozici by pak stálo za to jmenovat jednoduché otevírání. Dveře jezdí po kolejnici, stačí do nich jen trochu strčit, což zvládne i dítě. Také jsou vhodnější pro lidi na vozíčku, kteří by se s křídlem dveří museli zbytečně trápit. Pohyb je přitom tichý a plynulý. Dobře provedené posuvné dveře těsní hluk i teplo, žádné nevýhody ve srovnání s běžnými dveřmi nemají.