Mám kamaráda, který ve svém podnájmu nesnesl prádelní koš. Ne, že by ho nepotřeboval. Hory a kopečky špinavého prádla se válely v každém rohu koupelny. Pokaždé, když měl vážnou známost, kopce a závěje se zmenšovaly. Pak se oženil a jeho žena do domácnosti pořídila prádelní koš. Prohlásil, že až do té chvíle netušil, kolik prádla na praní vyprodukuje za týden.
Bohužel, já to vím naprosto přesně a přivádí mě to k šílenství. Dvě děti, žena v domácnosti a muž ve strojírenství plně vytíží jednu průměrnou pračku. To bych ještě zvládla, ale to žehlení potom. Soudím, že všechny problémy je třeba řešit tam, kde vznikají. A tak jsem se pídila a přemýšlela, jak ušipinit méně prádla.
Výsledek v podobě deseti praktických i lehce praštěných tipů najdete dále.
1. Větrejte
Nemyslím tím samozřejmě pokoje, ale oblečení. Když je jen „nevoňavé“ pověste ho přes noc na balkón nebo do otevřeného okna. Moje spolubydlící z kolejí, velká to pařmenka, větrala nikotin ze svetrů právě v okně a bylo ji úplně jedno, že je venku mínus pět. Pravda, mě už to tak moc jedno nebylo, takže jsme spolu strávili pouhé dva semestry.
2. Zmrazte smrad
Dovedu si představit, že tenhle tip nadchne každého muže. Podstata spočívá v tom, že bakterie, které rozkládají pot, nepřežijí mínusové teploty. Takže když načichlé tričko dáte do mrazáku, odér zmizí. Kvůli chlapům ještě dodávám, že fleky tak rozhodně odstranit nejde a ponožky v mrazáku asi žádnou ženu nepotěší.
3. Používejte zástěru
Nejvíc se ušpiníte v kuchyni. Nestyďte se a pořiďte si slušivou zástěru na vaření. Nejlepší je ta s náprsenkou, modely do pasu nedosahují požadovaného krycího efektu. Vaše trička a domácí kalhoty vám poděkují.
4. Co se válí, patří do skříně
V teorii všichni po převlečení zkontrolují oděv a podle stupně zašpinění ho hodí buď do koše na prádlo nebo jej složí do skříně. V praxi chodím po bytě a sbírám neidentifikovatelné hromádky, ke kterým musím čichat, abych věděla, kam je zařadit. Od jisté doby na to kašlu. Všechno, co najdu neuklizené, vracím majiteli do skříně. Když si ráno frajer vytáhne totálně propocené tričko, je jeho problém, že ho nedal do špinavého prádla. Peru jen to, co přistane v prádelním koši.
5. Jedno rozešpiněné oblečení
Jeden člověk může nosit v jednu chvíli pouze jednu sestavu oblečení. Není důvod, proč mít rozešpiněné tři košile a čtvery kalhoty. Dokud mikina není ve stavu „vyprat“, nosím ji dál.
6. Pracovní a sváteční
Naši předkové rozlišovali mezi oblečením pracovním a svátečním. Moje kategorie definované pěti lety na mateřské jsou: na doma a do obchodu. Každopádně je dobré mít jedno oblečení, které se snažím nepokecat (sváteční) a druhé, u kterého se tomu nevyhnu, ale zas mi to tak nevadí (pracovní). U pracovního oblečení taky neřeším nějaký ten menší flek, protože kdo nic nedělá, ten nic nezašpiní.
7. Co je na vyprání
Do prádelního koše patří věci flekaté nebo propocené. Ne kousky, jejichž jediným proviněním je, že je měl někdo jednou na sobě. Zvyk automaticky odkládat veškeré oblečení do koše s prádlem je barbarský a do civilizované domácnosti nepatří.
8. Jedno praní
Podezřelé fleky mažu odstraňovačem skvrn hned při prvním praní. Nesnáším prát něco dvakrát, třikrát. Když to vypadá na předpírku, tak celý postižený kus namydlím mýdlem na praní, sroluju do úhledné ruličky a nechám přes noc na okraji vany. Druhý den strčím rovnou do pračky. V 90% případů to účinkuje lépe než předpírka.
9. Papírové kapesníčky
Úžasný, hygienický vynález se mění v pračce na dynamit. Pár papírových kapesníčků dokáže poznamenat bílými cucky celou pračku prádla. Ano, měla bych kontrolovat všechny kapsy, ale to v praxi moc nefunguje. Zjistila jsem, že mezi kapesníčky existují přátelské verze, které se v pračce nerozpadají. Těch se držím, ty kupuji.
10. Jedna pračka denně zabije nepřítele
Když do své denní rutiny zařadíte naložení a zapnutí pračky a pověšení prádla, nebudete na to zapomínat ani se k tomu nutit. Stejně jako u čištění zubů se z toho stane rutina a závěje špinavého prádla minulostí.