Výroba domácí kosmetiky

Voňavý tělový krém

Mám takovou úchylku, která se postupem času pořád horší. Jmenuje se ideál soběstačnosti. Možná jsem ji zdědila po babičce, která zavařovala všechno jedlé v okruhu deseti kilometrů. Možná mě nakazili kamarádi, se kterými jsme hrávali hru „Kdo bude mít na víkend nejmíň věcí“. (Vyhrála nejmenovaná A.K., která byla schopná přežít v lesích dva dny se spacákem a nožem.)

Zkrátka ať už se vrhnu na cokoliv, táhne mě to směrem jednoznačně nejsložitějším a nejzajímavějším. Sama s běžnými (a vesměs levnými) surovinami vytvářím věci, které koupíte za patřičný obnos v obchodě. Před nedávnem jsem zkoušela dělat tekuté mýdlo a přes něj jsem se dostala ke kosmetice. Kosmetikou mám na mysli všeliké voňavé směsi, kterými hojně natírám sebe a své známé. Zatím byli všichni nadšení, možná proto, že do své kosmetiky nepřidávám konzervanty ani emulgátory. Hlavně proto, že je nemám. Samozřejmě i proto, že někomu můžou způsobit různé alergie a podráždění, z některých umírá 90% laboratorních krys, zbylých 10% dostane rakovinu… A že je těch přídavných látek v běžně dostupné kosmetice spousta. Stopujte si pak viníka slzících očí a rudých tváří.

Recepty jsem vybírala ty nejjednodušší, všechno jsem řádně vyzkoušela a zdokumentovala. Teď vykoupaná v koupeli s relaxační solí,  pleť vyhlazenou cukrovým peelingem, namazaná voňavoučkým tělovým krémem, se rty ošetřenými medovým balzámem posílám know-how dál. Myslím, že by z toho šel udělat skvělý dárkový balíček. Mě by určitě nadchnul.

Tentokrát jsem si při nejlepší vůli nevystačila s výletem do lékárny. V obchodě sice občas na bambucké máslo, kokosový olej a vonné esence narazíte, ale vesměs za nehorázné ceny. Vyplatí se zapátrat on-line a nakoupit kosmetické suroviny v e-shopu.

Takže máte bambucké máslo, kokosový olej, hrubozrnnou sůl, včelí vosk (ze svíčky, stačí trocha) a nějaké aroma olejíčky? Vykliďte kuchyň, začínáme.

1. Vonná sůl do koupele

Domácí relaxační sůl do koupele

Suroviny: 1 hrnek soli do koupele (stačí malé balení), 50g jedlé sody, 2 hrnky hrubozrnné soli, aromatická esence. Toto množství vystačí přibližně na jednu sklenici o obsahu 0,5l (velká zavařovačka)

Postup: Ve velké míse smíchejte sůl do koupele s hrubozrnnou solí a jedlou sodou. Kápněte svou oblíbenou vůni. Rozdělte na libovolný počet částí, obarvěte několika málo kapkami potravinářského barviva. Jednu barvu po druhé dekorativně nasypejte do sklenice, uzavřete.
Používejte zhruba 1 hrnek na jednu plnou vanu vody. S barvou to nepřehánějte, ve velkém množství vám obarví kůži i vanu.

2. Cukrový peeling

Sůl byla hračka, co? Tak jedeme dál. Když jsem našla tenhle recept na jednom australském blogu, měla jsem trochu obavy na sebe patlat cukr. Už jen z té představy jsem byla ulepená. Ale výsledek mě moc příjemně překvapil. Po lepkavosti ani stopa.

Suroviny: 1/2 hrnku hnědého nebo krystal cukru (potřebujete větší zrnka), 1/2 hrnku slunečnicového nebo olivového oleje, aromatickou esenci dle výběru.

Postup:
Obojí smíchejte, přidejte pár kapek aroma, přelejte do lahvičky, pevně zavíčkujte.

Před použitím musíte protřepat, při delším stání i prohrábnout usazený cukr lžící ode dna. Používám při sprchování. Nakonec se celá pořádně opláchnu, olej zanechá kůži promaštěnou (ale ne mastnou) a už není třeba se krémovat.

3. Tělový krém

Mistrovský kousek pro začínající. Nemíchejte větší dávku než je uvedena, bez ledničky vydrží údajně 3 měsíce, v ledničce zhruba 6 měsíců. Trvanlivost můžete prodloužit tak, že

  • před výrobou všechny nástroje a nádobky sterilujete horkou vodou,
  • krém si rozdělte do menších nádobek, jednu nádobku dejte do koupelny a ostatní do ledničky,
  • nesahejte do krému prsty, ale lžičkou nebo špachtlí.

Suroviny: 150 g bambuckého másla, 70g slunečnicového nebo olivového oleje, 2-3 polévkové lžíce bramborového nebo kukuřičného škrobu, (50g kokosového oleje).

Postup: Ve skleněné misce v mikrovlnce rozehřejte bambucké máslo (a kokosový olej). Neustále kontrolujte a míchejte do úplného rozpuštění. Trvá to asi 1,5 minuty. Když tam přidáte kokosový olej, bude krém tužší. Vmíchejte slunečnicový nebo olivový olej a pár kapek aroma olejíčku. Olej naopak brání krému ztvrdnout při pokojové teplotě. Čím víc ho tam dáte, tím bude tekutější. Postupně přidejte škrob. Díky škrobu vám nebude na těle zůstávat mastný pocit. Pořádně promíchejte, klidně i mixérem, nalejte do nádobek a nechte zchladnout. Přemístěte do ledničky.

Tenhle krém mi připomíná mazání, které synovi předepsala dermatoložka na přesušenou a podrážděnou pokožku. Trpí tím každou zimu. Tak ho tím teď mažu místo mastičky za 150 Kč.

4. Medový balzám na rty

medový balzám na rty

Recept pro nadšence. Pracujete s miniporcemi, protože se balzám kazí. Na skladování jsem použila plastové Kindervajíčko. Něco skleněného by bylo lepší, ale prostě nemám.

Suroviny: Po jedné čajové lžičce: nastrouhaný včelí vosk, kokosový olej, slunečnicový olej, aroma olej (dala jsem tam Tea Tree Oil kvůli desinfekci. Mám popraskané rty).

Postup: Zapálíme aromalampičku a v nádobce necháme odpařit vodu. tím si ji vydensinfikujeme. Rozpustíme nejprve včelí vosk. Pak přidáme kokosový olej a nakonec slunečnicový olej. Všechno promícháme a lžičkou dopravíme do skladovací nádobky. Celou nádobku v aromalampičce vytřeme ještě zatepla ubrouskem, zbavíme ji tak zbytků oleje. Necháme vychladnout.

Do ledničky nedávat, strašně to pak ztuhne a nejde nabírat. Zatím používám necelý měsíc a nekazí se. Už je ho tam jen půlka, tak myslím, že to vypotřebuju rychleji než se zkazí.