Džíny jako takové pravděpodobně už nikdy nevyjdou z módy. Tak dobře to s nimi ale vždy nevypadlo. Ikonické kalhoty ze speciální látky blue denim poprvé spatřily světlo světa více než před 140 lety. Bylo to v době americké zlaté horečky a zlatokopové byli první, kdo původní monterky od Leviho Strausse oblékli.
Slavné osobnosti
Jeden z nejoblíbenějších kousků našich šatníků se dostal do popředí díky celebritám. James Dean nosil tmavé džíny, bílé tričko a červenou bundu ve filmu Rebel bez příčiny. Slavná Marilyn Monroe si k džínám s vysokým pasem oblékla bílou košili a díky tomu tato kombinace nikdy nevyjde z módy. Texasky pak zbožňoval i zpěvák Elvis Presley, který je nosil především v soukromí. V osmdesátých letech si svůj typický vzhled: černý rolák, džíny a šedé tenisky vytvořil Steve Jobs. Mnozí se ho snaží napodobit dodnes.
V devadesátých letech vytvořila moderní look herečka Winona Ryder, když rovné džínové nohavice s vyšším pasem (džíny střihu mom, neboli džíny po mamince) doplnila bílým tričkem s potiskem a koženou bundou. V tuto dobu jsou džíny základem šatníku i Kurta Cobaina a dalších legendárních rockových hvězd. Koncem století neodolala džínám ani princezna Diana, která sice nosila především šaty, ale uměla se dokonale obléci i do riflí. Naopak taková Kate Moss nedá dopustit na skinny džíny, téměř nic jiného ani nenosí.
Svět módy je s celebritami zkrátka přímo propojen. Žádný kus oblečení nezačal být populární jen tak z ničeho nic. Těžko mohl ale Levi Strauss tušit, co za fenomén svým výtvorem způsobí. Největší popularity džínů se bohužel nedožil, jeho odkaz tu s námi ale bude navždy.