He Shou Wu – léčivý čaj podle tradiční čínské receptury

„Černé vlasy pana He“ – tak zní tajemný název léčivého kořene, z nějž lze připravit výborný čaj. Pokud jste někdy přemýšleli, proč mají Asiaté i ve vyšším věku tak krásné vlasy bez známky šedin, možná za to může právě tato bylina. A tím výčet jejích pozitiv pouze začíná.

Staří Číňané se vyznali

Tradiční čínská medicína vychází ze starověkých kořenů a zakládá si na holistickém přístupu, který se od naší západní medicíny výrazně liší. Znamená to, že neléčí pouze příznaky nemoci, ale celý organismus. Krom toho bere v potaz také psychologickou stránku onemocnění. Na pomoc si často bere léčebné směsi bylin, minerálů a hub v nejrůznějších formách. Velmi oblíbená je právě forma čaje, jehož tradice je předmětem legend. Podle jedné z nich tento nápoj objevil čínský císař Šen Nung, který současně působil jako léčitel, již v roce 2737 př. n. l.

Kouzelná He Shou Wu

He Shou Wu se dle čínské medicíny řadí mezi šedesátku nejlepších tonizujících rostlin. A co se pod tímto názvem vlastně skrývá? Jedná se o zpracovanou hlízu byliny Polygonum multiflorum, u nás známé jako rdesno mnohokvěté, která prospívá v horských oblastech jižní a střední Číny. Čínská medicína ji oslavuje doslova jako elixir mládí, oddaluje totiž stárnutí celého organismu, nejen našich vlasů. V podobě čaje se konečně dostala i k nám, můžete se jím tedy posílit také vy. Stačí vám 2-4 g He Shou Wu na šálek, který zalijete vodou o teplotě 85 – 90 °C a necháte 4 – 6 minut louhovat. Bylinný čaj můžete pít samotný, nebo s medem a zázvorem. Pro ještě lepší účinky lze do čaje přidat i další zdraví prospěšné rostlinky, například kořen Rehmánie lepkavé, Sibiřský ženšen nebo Angeliku čínskou.

Příznivé účinky čaje pana He

Čínská medicína tvrdí, že tento nálev posiluje esenci (ťing), tedy zlepšuje funkci lidských orgánů, dodává tělu energii a zlepšuje kvalitu krve. Konkrétně se jedná především o funkci jater a ledvin, ale také svalů, kostí, šlach, kolen a zad. He Shou Wu také podporuje imunitu, pomáhá snížit hladinu cholesterolu, a dokonce bojuje i proti tak závažným onemocněním, jako je cukrovka. A zatímco na fyzično má povzbuzující vliv, naše nervy zklidňuje, což je ideální kombinace. Proto se popíjení tohoto čaje doporučuje i jedincům se schizofrenií. V neposledním řadě je He Shou Wu bohatý na antioxidanty, zinek a železo.