Odvlhčovače vzduchu zatočí s plísní v rozích

Nemusíte bydlet ve starých venkovských domech nebo povodňových oblastech, aby vás potkaly plísně v rozích místnosti či nevzhledné mapy na stěnách. Jejich původcem je nadbytečná vlhkost, která patří v našich domácnostech mezi časté problémy. V létě se proti ní dá bojovat neustále otevřenými okny, raději však sáhněte po trvalejším řešení v podobě praktického odvlhčovače vzduchu.

Za všechno může vlhkost

Proč je odvlhčovač vzduchu žádoucí? Podle odborníků je ideální vlhkost vzduchu v domácnostech zhruba 40 %, přičemž hodnoty nad 60 % jsou již nežádoucí. Tehdy se totiž začínají množit zdraví škodlivé plísně na stěnách, kobercích i nábytku. Odlupující se omítka a nevzhledné mapy na zdech jsou pouze jedním z problémů zapříčiněných přílišnou vlhkostí. Vedle drobných nepříjemností jako špatné schnutí prádla vám totiž při výskytu plísní hrozí zdravotní potíže, zvláště pokud patříte mezi alergiky nebo astmatiky. Jako nejlepší postup se v takovém případě jeví odstranit příčinu vlhkosti, to však není vždy možné. Stačí, aby se vedle místnosti nacházel nevytápěný sklep nebo chodba a již se na zdi kondenzuje pára.

Odvlhčovač vzduchu nedá plísním šanci
Odvlhčovač vzduchu nedá plísním šanci

Odvlhčovač vzduchu plísním nedá šanci

Řešení je skutečně jednoduché: stačí si pořídit odvlhčovač vzduchu. Toto zařízení nasaje vlhký vzduch přes tzv. výparník, kde se vlhkost kondenzuje a poté odtéká do zásobníku, který jednou za čas vyprázdníte. Odvlhčený vzduch je zatím vypuštěn zpět do místnosti. Odvlhčovače vzduchu pro domácí použití jsou mobilní, takže je můžete přesouvat mezi pokoji, v nichž jsou třeba. Pro běžné použití v domácnosti vám zcela postačí nejrozšířenější typ odvlhčovače – kompresorový. Tyto snadno ovladatelné přístroje zpravidla zvládnou odvlhčit plochu do 50 m3. Kromě vlhkosti vás zbaví také zápachu a fungují jako malá čistička vzduchu. Některé typy jsou vybaveny i UV lampou, která slouží pro odstranění bakterií a choroboplodných zárodků.

TIP: Ucelený sortiment odvlhčovačů, čističek vzduchu, ventilátorů. topidel a digestoří naleznete v e-shopu www.ventilatory-shop.cz.