Jednoduchý návod na výběr vstupných dveří k modernímu domu na klíč – udělejte správné rozhodnutí, díky kterému se bude celá vaše rodina cítit bezpečně

Pokud jste se rozhodli pro stavbu nového bydlení, stojí před Vámi řada otázek. U moderního domu na klíč přijde doslova k hotovému, ale přesto se od váš očekávají jistá rozhodnutí týkající se konečné podoby vašeho bydlení. Bezpochyby vás bude čekat výběr vstupních dveří, které jsou podstatným bezpečnostním prvkem. Vyrábějí se z různých materiálů, kdy si každý může vybrat podle vlastního vkusu, anebo stavebních požadavků.

Druhy vstupních dveří vhodných k zabezpečení moderních domů na klíč

  • PLASTOVÉ
  • DŘEVĚNÝ MASIV
  • PALUBKOVÉ
  • OCELOVÉ
  • HLINÍKOVÉ SPECIÁLNÍ

Vchodové dveře vyrobené z plastu

Tento typ dveří je naprosto stabilní a zaručuje torzní tuhost konstrukce. Ta je dosažena pomocí robustních svařených rohových spojek, které zajišťují pevné spojení kovové výztuže v rozích. Stabilní uchycení křídel dveří zaručí univerzální systém pantů.

Masivní profil dveří je 5-6ti komorový, v šíři 70 – 80 mm a je vyroben z prvoplastu. To znamená, že nejsou přidané žádné recykláty. Zesílení profilu se dosahuje pozinkovanou ocelí, jejíž nános má tloušťku 1,5 mm.

Konstrukce dveří obsahuje těsnící systém a dveřní hliníkový práh v rozměru 15 – 45 mm s  tepelným mostem, čímž je dosažena výborná izolační hodnota dveří. Izolační vlastnosti může ještě více zlepšit teplý práh z kompozitu. Plastové dveře splňují i další požadavky, a to akustické vlastnosti a odolnost proti větrné zátěži.

Dveře jsou obvykle osazeny skleněnou výplní (kvůli průsvitu do předsíně či jiné první vstupní místnosti) – izolačním dvojsklem nebo trojsklem, přičemž mezi skleněnými panely je izolační vrstva z argonu.

Zamykání a bezpečnost zajišťuje standardní provedení bezpečnostního zámku, můžete však zvolit i nadstandardní zamykání v podobě dveřních zámků či dveřních střelek.

Dveřní zámky

Vícebodové zámky mají automatické výsuvné trny a háky, které zapadají do protiplechů, umístěných na jedné průběžné liště.

Dveřní střelky

Střelka je součástí vícebodového zámku. Při zavření dveří automaticky zaskočí a při zamknutí klíčem se ještě zafixuje zástrčka.

U hlavních vchodových dveří je možné si vybrat z venku kouli či madlo, z vnitřní strany kliku, anebo systém klika – klika. U vedlejších vchodových dveří bývá zamykání provedeno pomocí vnitřní kliky, nastavené do polohy nahoru; u takových dveří nelze venkovní madlo ani kouli instalovat.

Vchodové plastové dveře mohou mít provedení jako jednokřídlé nebo dvoukřídlé; dále mohou být s bočním světlíkem nebo nadsvětlíkem. Světlíky jsou součástí zárubní.

Dveře se vyrábějí pravé nebo levé.

Tip: Někdo mívá s tímto určováním trošku problém, a proto malá rada: postavte se ke dveřím tak, abyste na panty viděli (třeba při zavřených dveřích). Budete-li je mít po pravé ruce, jedná se o dveře pravé.

Venkovní plastové dveře mohou být také posuvné, tehdy se montují do stavebního pouzdra pro vchodové dveře.Stavebních pouzder jsou dva typy: do zdi nebo do sádrokartonu.

Plastové vstupní dveře mají barevné provedení v několika odstínech: zlatý dub, bahenní dub, mahagon, ořech, antracit a další. K dispozici je též barva bílá.

V případě tmavších odstínů zamezte působení slunce na plast – například stříškou – tmavá folie přitahuje sluneční paprsky a mohlo by dojít k prohnutí. V případě, že nejde dveře před sluncem chránit, volte raději dveře bílé, anebo co nejsvětlejší odstín.

A ještě jedna důležitá rada na závěr: montáž plastových vchodových dveří neprovádějte nikdy sami, tuto činnost nechte na odborné firmě, která provede kvalifikovanou instalaci; doklad o montáži pečlivě uschovejte pro případ reklamace.

V případě montáže svépomocí by nebyla reklamace uznána.

Vchodové dveře z dřevěného masivu

Kdo má zájem o masivní dřevěné dveře, může je zakoupit hotové, anebo nechat vyrobit na zakázku. Každý kus je, díky své kresbě a použití dřeva různých stromů, originální. K rodinnému domu jsou vhodné kazetové vstupní dveře z masivu. Dřevěné dveře se vyrábějí také z palubek, což znamená, že jsou složené z dřevěných latí. Svým designem se hodí zejména k chatám a rekreačním domkům ze dřeva.

Vhodným výběrem jsou rovněž dřevo-hliníkové dveře. Dřevo v interiéru je hřejivé a z venkovní strany mají dveře ochranný hliníkový plášť. Přečtěte si i další informace o hliníkových dveřích a také o tom, jak vybrat ideální dveře dle jejich designu.

Dali byste při výběru na rady odborníků, nebo byste se rozhodli podle sebe? Upřednostnili byste plastové či dřevěné vstupní dveře?

Be Sociable, Share!