Co můžete udělat pro zdravou střevní mikroflóru a žaludek

Problémy s trávením patří mezi obtíže, o nichž se na veřejnosti příliš nemluví. Často je proto zanedbáváme a doufáme, že přejdou samy. Přitom se jedná o velmi nepříjemný problém, který není radno zanedbávat. Co můžete udělat pro správné trávení a zdravou mikroflóru ve střevech?

Probiotika a prebiotika

Náš trávicí trakt je domovem zhruba 500 druhů mikroorganismů, jež plní v lidském organismu důležitou funkci. Působí pozitivně na peristaltiku, udržují optimální pH ve střevech, pomáhají s rozkládáním a vstřebáváním přijaté potravy, zlepšují prokrvení střevní sliznice, preventují nejrůznější choroby a produkují vitamíny K a B12. Když se jejich počet kriticky sníží, nastává problém. Největší zbraní v boji proti trávícím potížím jsou proto tzv. probiotika a prebiotika. Probiotika jsou přípravky obsahující určité kmeny těchto bakterií nebo jejich metabolické produkty, které kulturu ve střevech obnoví. Jako prebiotika se označují takové látky, které nelze strávit a při průchodu střevy pozitivně působí na růst již zmíněné mikroflóry. Nedodají tělu novou dávku chybějících mikroorganismů, ale stávající kolonie díky nim prospívají a zdárně se množí, což má příznivý vliv na naše zažívání.

Kdy sáhnout po probiotikách?

Lékař vám je nejčastěji doporučí užívat společně s antibiotiky, která zabíjí nejen škodlivé mikroorganismy, ale také prospěšné bakterie ve střevech. Správně dávkovanými probiotiky můžete rozdíl dorovnat. Pomáhají při neduzích, jako jsou salmonelóza, kojenecká kolika, dráždivý tračník, Crohnova choroba, neuróza střeva, chronické plísně či zánět dělohy. Rozhodně však neuděláte chybu, když si je pořídíte při jakýchkoliv příznacích trávících obtíží, zácpy či nechutenství. Pomoci mohou také s přílišnou plynatostí a nadýmáním. Někteří lékaři je preventivně doporučují jedincům s oslabenou imunitou.

Digestiva pomohou s trávením

Netrpíte střevními problémy, ale trápí vás obtíže s trávením? Na vině může být sám žaludek, nebo také pankreas, žláza ležící nad žaludkem, kterou možná znáte pod jménem slinivka břišní. Tato žláza s vnitřní i vnější sekrecí hraje zásadní roli při trávení bílkovin, tuků i cukrů. Produkuje totiž pankreatickou šťávu s vysokým obsahem trávicích enzymů amylázy, lipázy a trispinu. Není-li s ní něco v pořádku, je nutné nasadit léky z jiné kategorie, tzv. digestiva. Tyto přípravky podporují trávení, obvykle tak, že doplní chybějící enzymy.

Betaine HCL 90 kapslí, foto: Green-market.cz

Čistě přírodní pomoc pro zažívací trakt

Mnoho lidí v dnešní době začíná chápat, že umělá léčiva nejsou to pravé pro náš organismus, a pokouší se jít přírodní cestou. Snad na každý neduh lze sehnat kvalitní výrobky rostlinného původu. Doporučit můžeme například kapsle Betain HCL s přídavkem kořenu hořce, které jsou hotový balzám na vaše trávení. Upravují totiž hladinu, stav i produkci žaludečních šťáv na optimální úroveň. Přípravek je vyroben tak, aby ho mohl užívat opravdu každý, od veganů přes jedince s bezlepkovou dietou až po ty, kteří se stravují košer. Dokonce forma kapslí byla zvolena proto, aby se výrobce vyhnul pojivům a lepidlům, běžně užívaných při produkci tablet. Společnost Viridian dále nabízí účinný přípravek High Potency Digestive Aid s obsahem trávicích enzymů, betainu, zázvoru a máty. Podpoříte jím celý trávicí systém, pročistíte si organismus a zbavíte se vleklých zánětů.

One thought on “Co můžete udělat pro zdravou střevní mikroflóru a žaludek

Comments are closed.