Budovat zahradní posezení bez střechy je zbytečné

Zařídit si na zahradě vhodné posezení není zase tak složité. Když nebudete chtít moc přemýšlet ani utrácet, prostě vezmete postarší nábytek z půdy, případně koupíte levně něco v antikvariátu.

Co se však zastřešení týče, tam to zase tak snadné nebude. Nejenže je výběr velmi bohatý, ale jednotlivé možnosti se od sebe odlišují jak cenou, tak i kvalitou. Mnohdy i výrazně. A nikoho asi nepřekvapí, že to nejlepší je zároveň i cenově nejnáročnější.

Party stany neurazí

Chcete-li něco opravdu levného, avšak na druhou stranu skutečně efektivního, party stany jsou tou nejlepší volbou. Jejich cena se pohybuje okolo několika tisícovek, takže nejde o nic extra drahého, spíše naopak.

Stany sice praktické jsou, ovšem co se jejich vizuálních kvalit týče, nejde o nic světoborného. Pokud plánujete designovou zahradu, určitě sáhněte po něčem sofistikovanějším, například po dřevěné pergole.

Klasika za slušné peníze

Pergoly jsou klasické zahradní stavby, které se využívaly již v antickém Řecku, možné ještě dříve. Jedná se o jednoduché konstrukce, jež jsou většinou tvořeny dřevem. Je samozřejmě možné si dnes koupit pergolu třeba i z kovu, například hliníku. Ten je sice mnohem odolnější než přírodní materiál, na druhou stranu ovšem nezapadne úplně všude.

Dřevo je klasika hodící se do všech typů zahrad, zatímco hliník se vyjímá hlavně v moderně laděném prostředí.

Robustní altány

Co se vizuálních kvalit i užitečnosti týče, jsou na tom altány podobně jako pergoly. Dřevěný zahradní altán však může hlavně na pozemcích s malou rozlohou působit trochu nemotorně. I proto tradiční altán na menších zahradách prakticky neuvidíte.

Altány i pergoly je možné si nechat udělat na zakázku, což je dost drahé. Případně si můžete pořídit některou z prefabrikovaných verzí. Je sice nutné si je sestavit svépomocí, avšak člověk alespoň ušetří.