Zámek Břeclav

Zámek Břeclav se nachází v centru stejnojmenného města. Dnešnímu zámku předcházel dřevěný hrad, jenž byl postaven již v první polovině 11. století. Ten měl sloužit jako ochrana obchodní stezky.

V první polovině 13. století se hrad Břeclav dočkal první velké přestavby – získal kamennou podobu. Počátkem 15. století se objevují první zmínky o pivovaru a mlýnu v blízkosti hradu. Když se pak hrad dostal do rukou Žerotínů, byly zahájeny přestavby na renesanční zámek.

breclav-zamek

Žerotínové vytvořili okolo zámku Břeclav velké panství a také přírodní park. V průběhu času břeclavský zámek sloužil jako sídlo úředníků, okresního soudu, centrála četnictva, ale i jako věznice. Druhá světová válka se na stavu zámku velmi výrazně podepsala. Během ní byl objekt bombardován. Po válce přešel do majetku státu a ten zde zřídil základní odbornou školu a také úřadovnu SNB. V 70. letech byla rekonstruována gotická obytná věž a byla zde umístěna restaurace. Dnes je břeclavský zámek v majetku města a je možno si jej prohlédnout ve dnech otevřených dveří. Více o zámku Břeclav – zde.