Nepodceňujte prevenci rakoviny tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je v České republice druhé nejčastější onkologické onemocnění a zároveň druhá nejčastější příčina úmrtí na karcinom.

Na kolonoskopii (endoskopické vyšetření tlustého střeva) v rámci prevence (screeningu) chodí v současné době pouze třetina lidí, kteří na to mají nárok. Při tom je kolorektální karcinom velmi dobře ovlivnitelný prevencí.  Od věku 55 let je screeningová kolonoskopie hrazena zdravotními pojišťovnami.

Měsíc březen se celosvětově prosadil jako měsíc prevence rakoviny tlustého střeva. Proto se Centrum pro Gastrointestinální Endoskopii MEDIENDO ve spolupráci s  Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 rozhodlo zahájit tuto kampaň i v Česku a tím zdůraznit význam prevence a včasné diagnostiky.

Součástí aktivit je obří nafukovací maketa tlustého střeva, která bude vystavena v sobotu 9. března 2019 od 10 hodin na náměstí Míru v Praze 2.

Modelem se návštěvníci mohou projít a nechat si odborně vysvětlit, jak vypadá zdravá sliznice a jaké choroby tlusté střevo nejčastěji postihují, z nichž nejzávaznější je právě karcinom.

Akce se koná pod záštitou starostky Prahy 2 Mgr. Jany Černochové a místostarosty Ing. Jaroslava Šolce.