Kdybyste měli vždy hned po Novém roce udělat jen jedinou užitečnou změnu ve stravování, abyste začali hubnout, víte co by to bylo? Měli byste začít jíst častěji, tj. alespoň každé 3-4 hodiny, abyste si mohli být jisti, že vašim svalům, v nichž by se mohly při cvičení spálit přebytečné tuky z vánočních prohřešků, nechybí palivo. Teď se zeptáte, jak můžete zhubnout, když máte častěji jíst?
Co se děje s hladinou cukru ihned po jídle?
Po jídle začne hladina cukru (glukózy) v krvi náhle stoupat až k vrcholu a pak zase začne klesat. Tento cyklus trvá asi 3 hodiny. Většina z nás však jí v 5-6 hodinových intervalech, takže vzniká 2 hodinový výpadek mezi potřebou cukru v krvi a jeho přísunem ze stravy.
Při hubnutí jde totiž paradoxně o to, abychom zajistili plynulý přísun energie svalům, protože jen v nich, jsou-li namáhány cvičením nebo fyzickou prací, lze tuky, způsobující obvykle nadváhu, spálit.
Náš organismus má samozřejmě docela chytré mechanismy, jak hladinu cukru v krvi nasytit, ale tyto mechanismy už nám nezaručí tělesnou hmotnost, kterou jsme si po Vánocích vysnili.
Když nám chybí energie
Když nám chybí energie (např. když nejíme každé 3-4 hodiny nebo dokonce když držíme dietu), tělo se nachází v nouzi (nemá palivo) a uvolňuje palivo ze svalů (tzv. alanin), které se v játrech přeměňuje na potřebnou glukózu (krevní cukr), která chyběla. Hladovíme-li trvale, celkový úbytek svalů je docela významný. A když ubudou svaly, metabolismus se přirozeně sníží a se zpomaleným metabolismem se nadváhy zřejmě nezbavíte.
Z nepravidelného stravování a hladovění vyplývají dva problemy
Za prvé, metabolismus spalující tuky reaguje na příjem stravy nedostatečně, protože hladina krevního cukru (paliva) je snížená. Tím se uvolňuje ze slinivky více hormonu insulinu, než je třeba. Přebytek insulinu se zoufale snaží natlačit cukry z krve do svalů. Tam se nestačí spotřebovat a ukládají se ve formě tuku.
Druhým problémem je, že když jíte z hladu, tak toho obvykle také více sníte a přejíte se.
Když se tedy ráno probudíte, měli byste se v průběhu následující hodiny najíst a potom byste ještě měli jíst každé 3-4 hodiny. Nebo si jednoduše každé plánované jídlo rozdělte na dvě části. Například ráno snězte ¾ snídaně a ¼ si ponechejte k přesnídávce o pár hodin později. Podobně si něco nechte od oběda ke svačině a část večeře vůbec nesnězte, ale dejte ji pomyslnému nepříteli, jak se říká.
One thought on “Jak zhubnout? Jezte častěji!”
Comments are closed.