BMI kalkulačka není jediným pomocníkem ke zjištění optimální váhy. Co dalšího existuje?

Stoupnout si na váhu není nic složitého. Co ale s hodnotou, kterou displej nebo ručička ukazuje? Málokdo ví, kolik by měl správně vážit. Proto je vhodné zvážení využít k tomu, aby byl proveden výpočet BMI. Jedná se o takzvaný Body Mass Index neboli index tělesné hmotnosti. Nejde však o jediný celosvětově používaný ukazatel. Jaké jsou ty další?

BMI kalkulačka je nejznámější. Jaké jsou další ukazatele?

Je jich hned několik a roli hraje především to, jak velkou přesnost výpočtu budeme chtít. Zde nutno dodat, že BMI kalkulačka je nástrojem spíše orientačním. Ale ani ostatní nemusí být stoprocentní a záleží hlavně na celkové stavbě lidského těla. Příkladem je Rohrerův index, který se však nepoužívá u dospělých, jelikož se jedná o ukazatel aplikovaný především na dospívající děti. Zajímavý je také index s názvem ABSI. Ten vychází z klasického výpočtu, do kterého je přidáván také obvod pasu. Lze tak lépe zjistit, zda je člověk opravdu silnější, nebo je naopak vysportovaný a má tělo samý sval, což může klasický index hmotnosti ovlivnit.

Z klasického BMI vychází ještě další ukazatele

O jaké se jedná? Jde o takzvaný WHR index, který také bere v potaz celkovou specifikaci lidské postavy, jelikož ta může být celkem důležitá. Zatímco standardní BMI potřebuje jenom výšku, tady se hledí také na poměr boků a pasu. Posledním ukazatelem, který je celosvětově používán je takzvaný BMI Prime. Výsledek je spojená pouze se třemi kategoriemi, které pomohou lépe určit, v jakém váhovém stavu daná osoba je. Může být buď podvyživená, může mít nadváhu, nebo může nastat to, co si samozřejmě každý přeje. A tím je váha označená jako ideální. Na závěr je dobré uvést, že komu stačí pouze základní náhled na své tělo a jeho hmotnost, postačí mu onen nejpoužívanější ukazatel. Kdo naopak hledá detailnější fakta, je na místě aby využil i několik dalších.