4 týden těhotenství

4 týden těhotenství je je mezníkem, od této doby se lidský zárodek nazývá embryem, začíná vývoj tělesných orgánů (organogeneze). Přičemž v 10 týdnu budou již v jednoduché formě vytvořeny všechny hlavní struktury lidského těla.

4. týden těhotenství příznaky

Ke konci 4. týdne těhotenství může pociťovat většina budoucích maminek i těhotenské příznaky, mezi nejčastější těhotenské příznaky patří nevolnost či zvracení a bolest nebo citlivost prsou. Dá se říci, že těhotenské příznaky jsou velice podobné premenstruačním symtomům. Pokud jste si měřila od začátku cyklu bazální teplotu a ta je stále na vyšším stupni, můžete si být na 99% jisté, že jste opravdu těhotné.

4. týden těhotenství je počátkem organogeneze
4. týden těhotenství je počátkem organogeneze

4. týden těhotenství je počátkem organogeneze

Organogeneze začíná vytvořením tří zárodečných vrstev embrya – ektodermu, endodermu a mezodermu. Z těchto vrstev se postupně tvoří všechny orgány a budoucí tkáně dítěte. Z ektodermu vznikne nervový systém, kůže (včetně smyslových receptorů), nehty, vlasy, prsní žlázy, potní žlázy, zubní sklovina, výstelka úst a konečníku a rohovka a čočka oka. Z endodermu vznikne výstelka trávicího traktu, výstelka dýchacího ústrojí, slinivka břišní, štítná žláza a sliznice močové trubice, močového měchýře a pohlavního ústrojí. Z mezodermu vznikne srdce a oběhový systém, lymfatický systém, kostra, svaly a vylučovací systém.

Na konci 4. týdne těhotenství také začíná fungovat placentální oběh. Tkáně vyrůstající z vyvíjejícího se embrya v tomto období prorůstají děložní sliznicí a vytváří placentu, která obsahuje embryonální i mateřské krevní cévy. Placenta vyživuje embryo, zajišťuje výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya.

Na konci 4. týdne těhotenství měří embryo zhruba 1 milimetr a váží méně než jeden gram.

4. týden těhotenství – roste HCG

Ve 4. týdnu také rychle stoupá hladina těhotenského hormonu HCG v těle, takže je již zjistitelný  těhotenskými testy, které mají dnes již citlivost od 10 jednotek.Testy však v tomto období ještě nebývají zcela spolehlivé, proto, pokud je výsledek negativní a zároveň se neobjevuje menstruační krvácení, zopakujte test po několika dnech znovu.

I když žena v tomto období ještě obvykle neví jistě, zda je těhotná, měla by se jako těhotná chovat, tedy: vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Také pozor na léky, pokud některé užíváte, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Mohlo by vás zajímat:

2 týden těhotenství, příznaky?

3 týden těhotenství, co se děje?