Trajektem po Chorvatsku aneb která přístavní města vedou oblíbeností

Pláže z oblázků, vůně borovic a klidná mořská hladina. Takové jsou symboly Chorvatska. Právě Chorvatsko je však jednou ze zemí, kde si jen s automobilovou dopravou ne vždy vystačíte. Pro cestování na některá místa je potřeba trajektové dopravy.

Lodní doprava je na chorvatském Jadranu denním chlebem. Velké oblibě se těší například rušné turistické centrum Pula, které se skládá z několika pobřežních městeček. Město Pula má celkem 65 tisíc obyvatel a najdete v něm taverny, muzea, památky a také svítící obry v přístavu. Pokud se budete chtít vzdálit od ruchu města, směrem na sever naleznete národní park na ostrovech Brijuni. V tomto městečku najdete i přístav, odkud se můžete přepravit do například do Benátek. Trajekty v Chorvatsku mohou být tedy způsobem, jak během cestování poznat více zemí naráz.

ferry-1977254_1280

Dalším z oblíbených přístavních chorvatských míst je město Poreč. To patří mezi chorvatská města s tisíciletou historií. Najdete v něm například Eufraziovu baziliku, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Děti mohou ocenit i nově postavený aquapark. Mimo jiné se dá odsud lodí vycestovat na 400 metrů vzdálený ostrov Sveti Nikola.

Město tenisu. I tak se někdy nazývá přístavní městečko Umag, ležící na západním pobřeží Istrie. Toto městečko je mnohem menší, než například město Pula. Žije v něm pouze 13 tisíc obyvatel. Místní mělčiny však vybízejí k rybolovu, podnebí přeje i pěstování vinné révy. Přízvisko tenisové město získalo proto, že se zde nachází celkem kolem šedesáti tenisových kurtů. Každoročně se tu také koná mezinárodní tenisový turnaj ATP Croatia Open.

V těchto přístavních městech naleznete ubytování v hotelech, hotelových apartmánech, kempech, ale i ubytování v soukromí. Pak už záleží na každém, kolik soukromí a komfortu k ubytování potřebuje. Trajekty v Chorvatsku nejčastěji dopravují cestující do oblastí Zadaru, Šibeniku, Splitu a Dubrovniku.