Rakovina prsu

Cítíte se příliš mladá na toto onemocnění ?

Na co si dejte pozor : riziko onemocnění rakoviny prsu stoupá, pokud jste dostala menstruaci už před dvanáctými narozeninami , kouříte,  máte nadváhu nebo jste do 30ti let neporodila.

Spozornět byste měla i v případě, že měla zhoubný nádor prsu některá vaše příbuzná. „Když si objevíte bulku v prsu nebo v podpaždí, krvácení z prsu , nemizící zarudnutí kůže nebo změny bradavky, máte nárok na plné vyšetřní prsu“. Řekla MUDr. Skovajsová. „V těchto případech může podstoupit třeba i dvacetiletá žena“.

Jestli potřebujete radu, můžete se obrátit na bezplatnou Linku proti rakovině prsu: 800 180 880.

Jak se můžete bránit: provádějte si samovyšetření prsů, naučíte se svá ňadra znát a odhalíte jakoukoliv změnu lépe, než kdyby vás prohlížel gynekolog.

Tip: nechte si otestovat zda máte pro rakovinu prsu genetické předpoklady. Odborníci z pražské Všeobecné fakultní nemocnice právě rozjíždějí projekt „Eva35“ , do kterého chtějí zapojit lékaře z celé republiky. Cílem je přimět mladé ženy, které mají rakovinu prsu v rodině, aby se nechaly otestovat na přítpmnost genů, které ji mohou vyvolat. Pokud v sobě takový gen máte, existuje asi 80% pravděpodobnost, že jednoho dne zhoubným nádorem prsu nebo vaječníků onemocníte. Když se ale choroba odhalí včas, máte velkou šanci na vyléčení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.