Rakovina prsu

Cítíte se příliš mladá na toto onemocnění ?

Na co si dejte pozor : riziko onemocnění rakoviny prsu stoupá, pokud jste dostala menstruaci už před dvanáctými narozeninami , kouříte,  máte nadváhu nebo jste do 30ti let neporodila.

Spozornět byste měla i v případě, že měla zhoubný nádor prsu některá vaše příbuzná. “Když si objevíte bulku v prsu nebo v podpaždí, krvácení z prsu , nemizící zarudnutí kůže nebo změny bradavky, máte nárok na plné vyšetřní prsu”. Řekla MUDr. Skovajsová. “V těchto případech může podstoupit třeba i dvacetiletá žena”.

Jestli potřebujete radu, můžete se obrátit na bezplatnou Linku proti rakovině prsu: 800 180 880.

Jak se můžete bránit: provádějte si samovyšetření prsů, naučíte se svá ňadra znát a odhalíte jakoukoliv změnu lépe, než kdyby vás prohlížel gynekolog.

Tip: nechte si otestovat zda máte pro rakovinu prsu genetické předpoklady. Odborníci z pražské Všeobecné fakultní nemocnice právě rozjíždějí projekt “Eva35” , do kterého chtějí zapojit lékaře z celé republiky. Cílem je přimět mladé ženy, které mají rakovinu prsu v rodině, aby se nechaly otestovat na přítpmnost genů, které ji mohou vyvolat. Pokud v sobě takový gen máte, existuje asi 80% pravděpodobnost, že jednoho dne zhoubným nádorem prsu nebo vaječníků onemocníte. Když se ale choroba odhalí včas, máte velkou šanci na vyléčení.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *