Poševní mikroflóra a problematika plísní neboli mykóz

Poševní prostředí není sterilní. U zdravé, dospělé ženy žijí v pochvě v přátelském soužití různé druhy bakterií a plísní. Převahu mají tzv. Lactobacily. Ty mají důležitou úlohu vytvářet z glykogenu (škrobu) obsaženého v buňkách sliznice kyselinu mléčnou. Díky této kyselině je v pochvě kyselé prostředí, které brání rozmnožení choroboplodných bakterií a plísní. Tato ideální situace však může být narušena vnitřními i zevními vlivy.

K narušení přirozené poševní mikroflóry a k pomnožení plísní (kvasinek) může dojít:

1. při změnách hladiny hormonů
Zvýšení hladiny pohlavních hormonů estrogenů a gestagenů může být příčinou pomnožení plísní a vzniku vaginálních (poševních) mykóz. K tomu dochází například na začátku puberty, v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce (zejména tzv. „pilulky poté“, která má vysokou hladinu hormonů)

2. při antibiotické léčbě
Antibiotika působí proti bakteriím. Kromě škodlivých bakterií ničí i prospěšné bakterie. Nepůsobí však na plísně, takže může dojít k jejich pomnožení (např. k pomnožení Candidy albicans). Masivní pomnožení kvasinek po antibiotické léčbě bývá též ve střevech, kde jsou dále podporovány k množení nevhodnou stravou s velkým obsahem jednoduchých cukrů a chemických látek. Střeva mohou být v budoucnosti základnou pro šíření vasinek do celého organismu včetně močopohlavního ústrojí.

3. při používání dezinfekčních mycích prostředků
Opět zde dochází k potlačení dobrých bakterií a pomnožení plísní

4. při nadměrně vlhkém a teplém klimatu

Candida miluje teplo a vlhko. Pokud ženy nosí syntetické spodní prádlo a silonové punčocháče dochází k nadměrnému zapařování.

5. při oslabení imunity

Pokud je celkově oslabena imunita např. kvůli chřipce či léčbě kortikoidy, může dojít k pomnožení kvasinek a plísní v pochvě. Též když dojde k podráždění mýdlem, sprchovacím gelem či chlorovanou vodou, což zaměstná imunitní buňky vyskytující se v sliznici pochvy, mají kvasinky volnou cestu.

6. při psychickém stresu
Stres a problémy přispívají k množení kvasinek.

7. při zevní nákaze
K nerovnováze může vést i přenos kvasinek při pohlavním styku, použitím cizího ručníku či při pobytu v sauně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.