Jakou pračku zvolit, abyste šetřili čas a peníze?

Při výběru nové pračky do domácnosti nelze hledět pouze na cenu. Nejlevnější modely totiž často mívají dosti značnou spotřebu elektřiny a vody, navíc mohou mít i řadu dalších nedostatků. Před nákupem pračky je tudíž dobré se zamyslet nad několika základními vlastnostmi.

Energetická náročnost

Ať už kupujete jakýkoliv spotřebič do svého bytu, je na místě si všímat jeho energetické náročnosti. U pračky je to obzvlášť důležité s ohledem na to, že ji používáte minimálně jednou týdně, možná i častěji. Vyplatí se tedy sledovat energetické štítky na spotřebičích a zvolit produkt, který má minimální nároky na spotřebu elektrické energie a vody.

Inteligentní programy

Moderní pračky dokážou šetřit vaše peníze také díky tomu, že mají zabudované programy, díky nimž je praní nejen rychlé, ale také ekonomické. Když například chcete nějaké prádlo jen lehce přeprat, zvolíte krátký několikaminutový program, takže nemusíte hned prát 2 a více hodin. To se samozřejmě projeví na spotřebě vody a elektřiny.

Rozměry

Když si jdete koupit novou pračku, zvažte, jaký objem bubnu pro vás bude dostačující. Ti z vás, kteří žijí sami, nejspíše nepotřebují prát příliš často a ve velkém množství, takže jim pohodlně postačí pračka s menším objemem bubnu, tedy třeba kolem pouhých 3 kg. U vícečlenné rodiny je naopak vhodnější zvolit větší pračku, kam vejde spousta prádla, tudíž pak praní nemusíte plánovat na celý den. Největší pračky dnes pojmou klidně 10 a více kilogramů prádla.

Pračka se sušičkou

Chcete-li něco navíc, pořiďte si model, jehož součástí je sušička. Prádlo pak vytáhnete nejen čisté, ale rovnou suché, aniž by bylo nutné jej složitě žehlit. Sušičky se prodávají také jako samostatné spotřebiče, zde je ale zapotřebí počítat s tím, že zaberou další místo, takže nejsou příliš praktické do menších bytů.