Jak správně zasadit česnek

Česnek může být vysazen na podzim a na jaře. Jarní česnek lze ukládat déle a lépe než na podzim, zahradníci ho i raději pěstují. Ale pěstovat česnek na podzim má také své výhody – převyšuje výnos sklizeň jarního česneku, žel má kratší skladovatelnost, jarní odrůdy jsou navíc odolnější proti houbovým chorobám. Ideální doba pro sadbu jarního česneku je konec dubna, kdy se mráz rozhodně nevrátí. Mnozí lidé jsou překvapeni, že česnek „nevyšel“, může to být způsobeno buď příliš brzkým pěstování česneku, nebo špatným výběrem místa. Česnek se doporučuje pěstovat na novém místě, nejméně jeden rok, ideálně na místě, kde se dříve pěstovaly okurky, zelí nebo cukety. Před zalévání půdy a výsadbou česneku, je nutné vykopat a uvolnit hlínu speciálním nástrojem.

Jak pěstovat podzimní česnek

Pro podzimní česnek je perfektní „jahodové pole“ (ideální pro ty, kteří mají malou zahradu a nemají moc místa) nebo zem, kde se taktéž pěstovaly okurky, dýně, cuketa a mrkev. Nevhodné předchozí plodiny pro podzimní česnek jsou například hrách, směsky s hrachem, cibule, pórek, brambory či rajčata (u jarních odrůd česneku nevadí). Půdu pro sadbu česneku si připravujeme 1-2 měsíců dopředu, pokud jste neměli čas, nebo zapomněli, tak těsně před výsadbou. Česnek vysadíme na slunečném, suchém a vzdušném místě. Půda musí být přepracována, propustná a s dostatkem živin.

Moření česneku

Před každou výsadbou je třeba česnek ošetřit proti houbovým chorobám a háďátkům – moření. Nikdy nepoužívejte malé nebo zcela plesnivé stroužky. Moříme jen zdravé a kvalitní stroužky česneku. K moření volí zahrádkáři vyzkoušený prostředek, případně si necháme poradit od odborníka. Doporučená délka moření je vždy uvedena na mořicí přípravku. Ve specializovaných prodejnách lze sehnat již namořený česnek.

S vodou na česnek opatrně

Česnek nemá rád velké vlhko a mokro, nesmí se proto příliš zalévat. Polévá se pouze v případě dlouhodobého sucha. Pravidelně plejeme a jarní česnek přihnojujeme jen dusíkem. Případně ledkem vápenatým 15,5% ve čtyřech dělených dávkách.

Sběr česneku

Paličáky začínáme sklízet v době, kdy jim zbývá posledních pět dužnatých listů (mohou být i nažloutlé) a květní stvoly se začnou narovnávat.

Nepaličák sklízíme, až má nať položenou na zemi.

Mohlo by vás zajímat:

Česnekovo-sýrová pomazánka