Vychutnejte si víno Barbaresco

Malebné kopce Piemontu zahalené mlhou jsou domovem vinic, které produkují jedny z nejlepších vín na světě. Úspěch tohoto regionu, který byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, střeží místní červená odrůda Nebbiolo. Barbaresco je malá vinařská oblast se zhruba 700 obyvateli, kteří považují vinohradnictví a vinařství za víc než jen práci.

Barbaresco, jedno z nejznámějších a nejobdivovanějších italských červených vín, mezi víny vskutku vyniká. Jako jednomu z prvních italských vín mu bylo v roce 1966 uděleno označení DOC. Později, tedy v roce 1980, získalo nejvyšší certifikaci DOCG. Čím je proslulá vinařská oblast Barbaresco výjimečná?

Kde se nachází vinařská oblast Barbaresco?

Vesnice, jejíž život je silně spjat s výrobou nejslavnějších světových vín, se nachází nedaleko Alby, hlavního města Lange, přesněji řečeno 10 kilometrů od něj. Barbaresco je název provincie Cuneo, kde se víno vyrábí. Barbaresco DOCG leží téměř na hranici s provincií Asti, která je podle mapy Lange rovněž známá svými vinařstvími. Barbaresco vyniká tím, že se táhne podél dlouhého kopce s ohromující věží viditelnou z několika místních silnic a kopců.

Vinařská oblast Barbaresco se stejně jako Barolo rozkládá na pravém břehu řeky Tanaro, i když svahy jsou zde mírnější a nižší než v Barolu, stoupají pouze do výšky 500 metrů. Půdy jsou vápnité a bahnité, s přítomností písku, vápence a jílu. Půdy v oblasti Barbaresco jsou bohatší na živiny než půdy v Barolu, proto hrozny nejsou bohaté na třísloviny, jako to má Barolo víno. Vinice se rozkládají na celkové ploše 684 hektarů.

Barbaresco je král vín

Víno Barbaresco se vyrábí ze dvou odrůd: Barbaresco a Barbaresco Riserva, přičemž obě mohou být označeny názvem vinice, kde byla sklizeň provedena. Hrozny odrůdy Barbaresco zrají 26 měsíců, z toho 9 měsíců v sudu, zatímco Barbaresco Riserva zrají 50 měsíců, z toho 9 měsíců v sudu.

Vína Barbaresco jsou chuťově elegantnější a rafinovanější, vína Barolo jsou mohutná a strukturální. Vína Barbaresco lze obvykle pít dříve než vína Barolo, ale zároveň mají velký potenciál ke stárnutí.