Závislost na nikotinu

Kuřácká závislost se vždy dělí (jako každá jiná závislost) na dvě složky – na závislost psychickou a fyzickou. Ty spolu jdou většinou ruku v ruce.

Psychická závislost

Psychická závislost se vždy začíná vytvářet jako první. Je také někdy označována jako psychosociální. Bývá často spojena s každodenními zvyky. Často se opakující rituály, jako ranní káva nebo příjemné posezení s přáteli, se postupně stanou událostmi, které bez cigarety nejsou možné. Kuřák si také zvykne na celou manipulaci s cigaretou nebo vdechování kouře a má tendence tyto činnosti znovu opakovat.

Pod psychosociální složku závislosti také patří vnímání účinků cigaret (potažmo nikotinu) na duševní rozpoložení. Kuřáci tak často zahánějí cigaretou stres a i jinak jim cigareta prostě zvedá náladu. Logicky si přejí tento stav znovu prožívat a to vede nevědomky k vyšší konzumaci tabáku v podobě cigaret. Pokud trpíme pouze kuřáckou psychosociální závislostí, neměly by se teoreticky dostavovat žádné abstinenční příznaky v případě přerušení konzumace. Pokud abstinenční příznaky posciťujeme, jedná se již pravděpodobně o fyzickou závislost.

Fyzická závislost

Fyzická závislost je závislostí na nikotinu. Nikotin je vysoce návykovou látkou a člověk je tak ke vzniku závislosti na něm velmi náchylný. Až u 80% pravidelných kuřáků dojde ke vzniku fyzické závislosti na nikotinu.

Nikotin je látkou, která v našem mozku vyvolává podobné chemické reakce jako například heroin. Po vykouření cigarety dochází k vyplavování dopaminu, který navozuje příjemné pocity. To nás ještě v rámci psychické závislostí nutí zvyšovat dávky. Tělo si postupně zvyká a uzpůsobuje se. V mozku vzniká více nikotinových receptorů a tělo počíná brát nikotin jako součást své běžné látkové výměny. K tomu dochází průměrně kolem dvou let pravidelného kouření. Je to ovšem velmi individuální a doba vznikufyzické závislosti může být mnohem kratší. To že jsme fyzicky závislí na nikotinu poznáme snadno. Upozorní nás na toabstinenční příznaky. Tělo nikotin “potřebuje”. Nakonec tedy již nekouříme proto, abychom se cítíli lépe, ale abychom se necítili špatně.

Nikotin sám o sobě našemu tělu neškodí. To obstarávají především látky, které jsou přítomny v cigaretovém kouři. Závislost na nikotinu nás však nutí zapálit si další cigaretu a tím neustále zvyšujeme riziko vzniku onemocnění souvisejících s kouřením.

S fyzickou závislostí je již velmi obtížné poradit si svépomocí. Proto lidé často využívají například náhradní nikotinové léčby, se kterou je odvykání mnohem snazší. Moderní medicína navíc zaručuje minimum vedlejších účinků a nabízí léky, které jsou spolehlivé a naprosto bezpečné.

Abstinenční příznaky

Abstinenční příznaky jsou nepříjemné pocity a stavy, které vyvolává přerušená konzumace drogy – v našem případě nikotinu. U lidského organismu se abstinenční příznaky dostavují již po několika hodinách od doby, kdy byl nikotin vysazen. V tu dobu jsou všechny rezervy organismu vyčerpány.

Každý člověk fyzicky závislý na nikotinu abstinenční příznaky dobře zná. Jen intenzita může být různá. U každého se totižabstinenční příznaky objevují velmi individuálně. U někoho se téměř neprojeví, někdo si jich „užije“ až příliš. Při odvykání se průměrná doba trvání obtíží pohybuje od 3 týdnů do 3 měsíců, jejich intenzita se nedá předem určit. Dříve nebo později ovšem obtíže vždy ustanou.

Mezi nejtypičtější abstinenční symptomy patří:

  • podrážděnost, špatná nálada
  • špatná odolnost vůči stresu
  • nervozita, nesoustředěnost, neklid
  • nespavost a neschopnost efektivního odpočinku
  • sklon k depresím, strach a úzkosti
  • zvýšená chuť k jídlu – přibývání na váze
  • touha po cigaretě