Průjem, zvracení, teplota – trojice příznaků u dětí

Průjem může být způsoben z několika důvodů, jedná se o přirozený obranný mechanismus organismu, kterým se zbavuje škodlivých látek

Druhy průjmů

Infekční průjem je způsoben

  • viry
  • bakteriemi
  • plísněmi
  • parazity

Neinfekční průjem

Příčinou těchto průjmů jsou stravovací chyby nebo otrava jídlem. Častým důvodem bývá i nesnášenlivost laktózy, mléčného cukru, jež se nachází v mléce, sýru, čokoládě či zmrzlině. Průjem mohou způsobovat i alergie na potraviny, jako jsou ořechy či fíky, bývá spouštěčem průjmu u mnoha dětí.

Léčba antibiotiky další riziko ke vniku průjmu. V současnosti není třeba zapomínat ani na psychické poruchy, kdy nepohoda urychlí pohyb potravy přes střevo.

baby-983990_1280

Průjem – kojenec

Po porodu 3-4 měsíce, množství vodnaté stolice za noc, bývá až 15 krát, proto je průjem u takového dítěte charakterizován spíše změnou hustoty a barvy stolice.

V raných fázích života, barva stolice může být světle žlutá, ztmavne až v průběhu času.

Průjem se může vyskytnout v určitých fázích životního přechodu, například na začátku odstavu, než se střeva přizpůsobí novému jídlu. Také tuto reakci lze pozorovat při použití nekvalitního jídla kojící matky nebo jako důsledek léčby antibiotiky.

Je nutné si uvědomit, že u velkého průjmu, dítě ztrácí velké množství vody, což může vést k dehydrataci, proto je nutné doplnit vodu s požadovaným množstvím minerálních látek.

Triáda příznaků

Nejvíce nebezpečné pro život a zdraví dítěte je triáda příznaků: průjem, zvracení a horečka. Faktem je, že i přesto, že jde o ochrannou reakci těla, odchází z těla velké množství vody. Tělo nám těmito příznaky signalizuje nebezpečnou infekci, která má vliv na trávicí systém dítěte. Patogenní organismy vstupují do těla ze špinavého ovoce, vliv má i špatná kvalita jídla, kontaminované potraviny nebo brání potravy neumytýma rukama. Pak se patogeny usadí v trávicím systému, zabíjí všechny prospěšné bakterie, a přebírají jejich místo, což vede k poruchám funkce střeva.

Tři základní pravidla při průjmu

Pokud úprava dietního režimu nepostačuje, nasaďte léky.

Dodávejte dětem ztracené tekutiny.

Pokud průjem neustoupí do 2 dnů, nebo je doprovázen krví ve stolici, vysokými horečkami ( nad 39 ° C ), srdečními potížemi nebo kolíkovou bolestí, neprodleně navštivte dětského lékaře!