Jak vyléčit lupénku

Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které postihuje až 3 lidi ze sta. Odborníci jej neumí zcela vyléčit, nicméně dnes již existují prostředky, které postiženým pomáhají tuto nemoc poměrně dobře zvládat. Samotná lupénka se řadí mezi chronická zánětlivá onemocnění. Standardně kožní buňka vzniká a vyzraje během 28 dnů. U nemocných se na povrch kůže dostane již během prvních 4 dnů, což způsobuje zánět, svědění, bolavá místa a nadměrné olupování pokožky. Víte, že lupénka se u některých národů vůbec nevyskytuje? Jaká je pravděpodobnost jejího vzniku?

Proč mám lupénku?

Příčina vzniku lupénky není dodnes známá. Existují však různé faktory, které toto onemocnění mohou vyvolat. Samotná lupénka je dědičně zatíženou chorobou. Jsou-li lupénkou postiženi oba rodiče, existuje až 80% pravděpodobnost, že stejnou nemocí budou trpět i jejich potomci. Pakliže se postižení týká jen jednoho z rodičů, procento dispozice činí zhruba 25 %. Podle statistik nemocných lupénkou přibývá v civilizovaných zemích, kde je postiženo přibližně 3 % populace. Tato choroba se naopak vůbec nevyskytuje u Eskymáků ani Indiánů.

Prof. MUDr. František Novotný, DrSc., z Pražského dermatologického centra, uvádí, že lupénka může probíhat skrytě, latentně až do doby, než se dostaví spouštěcí provokace. Vrchol začátku projevů se objevuje v pubertě, klidnější průběh pak v klimakteriu. Během života však dochází k výrazným hormonálním změnám, které mohou stav kůže příznivě ovlivnit, a nemoc ustupuje např. během těhotenství. Po porodu se však problém obvykle rychle vrací.

Možnosti léčby lupénky a vyléčení

Lupénka se může projevovat v mnoha podobách. U někoho má lehčí průběh a postižená jsou určitá místa na kůži. V tom horším případě jde o postižení celého těla včetně např. kloubů, kdy je nutná i hospitalizace. Podle závažnosti je potřeba přistoupit k léčbě, kterou určuje jen odborník. Mnozí lidé se uchylují nejdříve k různým alternativním metodám, které mají zhruba 30% úspěšnost a obvykle působí psychoterapeuticky. Ve standardní medicíně je v nabídce široké spektrum léků. „U menších projevů stačí zevní léky, dočasně kortikoidy, dále přípravky s dehtem, ichtyolem a kaliprotrinolem, k odšupení přípravky s kyselinou salicylovou a urevou,“ sděluje své zkušenosti s léčbou doktor František Novotný. „U těžkých stavů se podávají vnitřní léky jako metotrenát a cyklosporin A. Nově se u některých pacientů injekčně aplikují biologické léky. Léčba bývá poměrně úspěšná a někdy může dojít k totální remisi. Bohužel recidivy jsou běžné, protože trvá dědičná dispozice. Tu zatím věda ovlivnit nedokáže.“

Přestože samotnou nemoc zatím nelze vyléčit, pan doktor Novotný zdůrazňuje prevenci, která může zpomalit recidivy. Úplné vyléčení bývá jen dočasné. Pokud již lupénkou trpíte, měli byste dbát na určitá opatření, která pomáhají nemoc lépe zvládat. Podle pana doktora Novotného sem patří vyloučení duševní zátěže, nutnost chránit se před nachlazením a oslabením organismu, nepřejídat se, léčit průvodné nemoci, jako je cukrovka či vysoký krevní tlak. Často se objevují i jiné záněty, které trvale oslabují imunitní systém, a proto bychom je neměli podceňovat. V případě zánětů a bolestí kloubů je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře. Obecně se doporučuje jíst hodně zeleniny a čerstvého ovoce, vyloučit živočišné tuky, cukernatá a moučná jídla. Pomoci může i suplementace některých látek v tabletové formě, např. kyselina listová, omega kyseliny, kolagen či koenzym Q10.

Mezi moderní prostředky, které lze lokálně aplikovat na kůži, patří i přípravky Dr. Michaels původem z Austrálie. Jedná se o kosmetické prostředky na bázi ovocných kyselin, extraktů z bylin a olejů, které běžně zakoupíte v lékárně. Dobré zkušenosti s touto kosmetikou potvrzuje i dr. Novotný: „Přípravky Dr. Michaels se osvědčily u chronicky probíhajících případů. Neobsahují kortikoidy, celkově nezatěžují a ojedinělé místní podráždění je přechodné.“

Slunce jako lékař

„V létě se lupénka zlepšuje, a to díky slunci, dobré náladě při relaxaci, změně stravy. Na podzim se objevuje častější nachlazení a zvyšuje se pracovní zátěž. UV záření i umělé pod lékařským dohledem působí příznivě s výjimkou asi 8 % nemocných, kteří jsou na slunění přecitlivělí,“ dodává na závěr pan doktor Novotný. 

Zpracováno ve spolupráci s Prof. MUDr. Františkem Novotným, Dr.Sc.,

Pražské dermatologické centrum